Kiire test näitab, milline elektripakett sinu elustiiliga sobib!

"Pingevaba" paketiga saad rahulikult magada, sest ei maksa kunagi elektri eest ülearu.Foto: Shutterstock

Veebruaris tõi energiaettevõte Alexela turule uut tüüpi elektripaketi, mis on soodsam kui universaalteenus ja riskivabam kui börsipakett, samas saab sellest soovi korral kiirelt ja trahvivabalt väljuda. Kuna eraklientide seas on “Pingevaba” pakett populaarseks osutunud, saavad nüüd samasugusest pakkumisest osa ka ettevõtted. Kui kõik ärikliendid vahetaksid paketti, aitaks see hinnanguliselt säästa 6 miljonit eurot igas kvartalis. Milline pakett sulle paremini sobib, saad allpool ise testida.

Alexela tegevjuhi Aivo Adamsoni sõnul on pinge juba mõnda aega õhus, kuna elektri börsihind on kukkunud ja inimesed tunnevad, et universaalteenus hakkab ammenduma. “Samas pole tootmisvõimsusi turule juurde tulnud, julgeolekukriis kestab ning pole otsest alust eeldada, et hinnad jäävad stabiilseks ega pakuks enam äärmustesse kaldumist. Turbulentses elektrituru keskkonnas sai universaalteenusest tuhandete inimeste jaoks päästerõngas, Alexela astub samas suunas järgmise sammu – tuleb riigile appi ja proovib pakkuda stabiilsust universaalteenusest soodsama hinnaga,” ütleb Adamson.

“Pingevaba” paketiga toob Alexela klientidele soodsama elektri kui konkurentsiameti poolt kooskõlastatud universaalteenus. Hind määratakse kuupõhiselt, mis tagab kliendile tema eelarve jälgimiseks piisava planeerimisvõimaluse ja stabiilsuse. Isegi kui elektrihinnad tõusevad, ei maksa klient kunagi universaalteenusest rohkem.

Näiteks märtsikuus on uue teenuse baashind 11,9 senti/kWh, mis on konkurentsiameti poolt kinnitatud Enefit Poweri tootmishinnast 15,4 s/kWh täpselt 3,5 s/kWh soodsam. Hindadele lisandub marginaal ja käibemaks.

Eestis kasutab elektri universaalteenust jätkuvalt 300 000 kodutarbijat, mis tähendab neile ainuüksi märtsikuus ligi 4,2 miljoni euro suurust kaotust võrreldes näiteks Alexela “Pingevaba” paketiga. Keskmine tarbija oma 333 kWh mahuga kaotab umbes 14 eurot kuus.

Eraklientide seas populaarne “Pingevaba” pakett jõuab äriklientide turule

“Ärikliendi valikud on turul piiratumad kui erakliendil,” viitab uue paketi vajalikkusele Alexela energiakaubanduse portfellijuht Kalvi Nõu. “Valida on sisuliselt kas ebastabiilse börsi või omal moel sunnismaiseks muutva fikseeritud paketi vahel. Piisavalt vabadust andvat stabiilset paketti täna turul ei ole, aga huvi on. Sestap toomegi eraklientide seas populaarse “Pingevaba” paketi ka äriklientide turule,” selgitab Nõu.

Paketi saab valida iga äriklient, kes kvalifitseerub universaalteenuse äritarbija mõiste alla (täpsemalt loe altpoolt). Tingimused on pea samad mis erakliendi lahendusel ehk hind ei saa tõusta kõrgemale kui riiklik universaalteenuse hind. Hind määratakse kuupõhiselt ning paketist saab väljuda trahvivabalt 14-päevase etteteatamisega. Ärikliendi paketi puhul kehtib hinnalagi selle aasta lõpuni, erinevalt erakliendist jätkub ettevõtete jaoks pakett tuleval aastal hinnalaeta.

Aprillis saab olema ärikliendi “Pingevaba” paketi hind 10,58 s/kWh, koos marginaaliga ja ilma käibemaksuta. Ennekõike on uus pakett suunatud stabiilsust hindavale ärikliendile, riskialtimad saavad jätkata börsipaketil. Paketiga saab liituda alates 1. aprillist ärikliendi halduri vahendusel või avaldades soovi paketiga liituda läbi Alexela kodulehe. Klientidele, kes paketi reeglite alla ei sobitu, tuleb välja sarnane kuupõhine lahendus, aga universaalteenuse hinnalaeta.

Universaalteenuse hinnalaega Alexela “Pingevaba” paketi äritarbijad saavad olla:

  • mikroettevõtjad ehk äriühingud, kus töötab vähem kui 10 inimest ja mille aastakäive või aastane bilansimaht ei ületa kaht miljonit eurot,
  • väikeettevõtjad ehk äriühingud, kus töötab vähem kui 50 inimest ja mille aastakäive või aastane bilansimaht ei ületa 10 miljonit eurot,
  • füüsilisest isikust ettevõtjad kuni 1 GWh ulatuses aastas,
  • sihtasutused kuni 1 GWh ulatuses aastas,
  • mittetulundusühingud kuni 1 GWh ulatuses aastas,
  • kohaliku omavalitsuse ametiasutused,
  • kohaliku omavalitsuse üksuse ametiasutuse hallatavad asutused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.