Mitu puud tuleb istutada, et keskmise eestlase autosõit tasa teha?

Alexela istutuspäeval saavad kogukonnaprogrammi liikmed ise näpud mullaseks teha.Foto: Ardo Kaljuvee

Arvutused näitavad, et üks puu seob oma eluea jooksul keskeltläbi sama palju süsinikku, kui autojuht tekitab 3700 kilomeetri läbimisega. Keskmise eestlase aastane läbisõit on ca 20 000 kilomeetrit, mille “tasa tegemiseks” tuleks aastas istutada vähemalt kuus puud. Kui tangid Alexelas, on see möödaminnes mitmekordseltki tehtav. Kohe selgitame, kuidas.

Globaalsed kliimaprobleemid mõjutavad juba täna üle maailma sadu miljoneid inimesi ning ettevõtetel ja üksikisikutel tuleb leida võimalusi enda keskkonna jalajälje vähendamiseks. Kestliku transpordi edendamine on selle juures üks keskseid küsimusi. Puude istutamine on hea võimalus vähendada bensiini- või diiselautoga sõites õhku paisatud süsihappegaasi negatiivset mõju ümbritsevale keskkonnale, sest puud seovad kasvades õhust süsinikku.

Üks keskmise suurusega puu suudab oma elu jooksul tänu fotosünteesile salvestada üle 600 kilogrammi süsinikku ja toota aastas ühe inimese kahe aasta hapnikuvajaduse. Nii on ainult loogiline, et uue metsa istutamine aitab tuntavalt vähendada ka autoga sõitmisel tekkivat ökoloogilist jalajälge.

Üks tangitud paagitäis asetab mulda keskmiselt neli uut puud

Arusaadavalt võib tekkida nüüd küsimus, kuidas on puude istutamine seotud ettevõttega, mis muu hulgas müüb kütust. Tegelikult ei välista üks teist. 2020. aasta suvel tuli Alexela välja kogukonnaprogrammiga, mille eesmärk on ühiselt vähendada sõidukilomeetritest tulenevat keskkonnamõju. Kogukonnaprogrammi liikmena panustad tankimiselt ühe sendi oma püsisoodustusest Eesti metsadesse. Alexela lisab omalt poolt samuti ühe sendi juurde ja iga kogunenud 0,25 euro kohta istutatakse Eesti metsa üks uus puu.

Teeme natuke matemaatikat, et asi selgem oleks. Alexela kogukonnaprogrammi liikme üks tangitud paagitäis asetab mulda keskmiselt 4 uut puud. Kui neli väikest istikut ei pruugi alguses tunduda palju, sirguvad nad üheskoos suureks ning seovad oma elu jooksul õhust ligi 2400 kilogrammi süsinikku.

Kui su auto võtab kuus liitrit sajale ja sõidad aastas 20 000 kilomeetrit nagu keskmine eestlane (ja tangid alati Alexelas), kogud aastaga 96 istikut. Mäletad, kui alguses ütlesime, et aastase läbisõidu tasa tegemiseks tuleks igaühel istutada kuus puud? 96 täidab selle eesmärgi 16-kordselt.

Äpis võtab kogukonnaprogrammiga liitumine kaks minutit

Kuidas kogukonnaprogrammiga liitumine käib? Kõige õigem inimene sellele vastama on Alexela kogukonnaprogrammi ja kliendilojaalsuse arendusjuht Piret Mihkelson. Tema sõnul pole selles midagi keerulist, liituda saab nii Alexela kodulehe kui ka äpi kaudu. Kui oled juba Alexela püsiklient (Minu Alexela ehk Kodukaardi omanik), siis pole vaja teha muud kui aktiveerida end kodulehel kogukonnaprogrammi liikmeks.

“Peale liitumist hakkadki iga tankimisega istikute jaoks raha koguma. Iga 25 sendi kohta istutame meie ühe puu kogukonnaliikme valitud maakonda. Maakonda, kuhu ta oma puid soovib lasta istutada, saab samuti äpis või läbi veebi valida. Äpis võtab see umbes kaks minutit ja ongi tehtud,” räägib Mihkelson. “Äpist saab mugavalt jälgida ka seda, kui palju on klient konkreetsesse maakonda, mille ta valinud on, oma tankimistega puid kogunud,” lisab ta.

Kui praegu näeb puude asukohta ainult maakondade kaupa, siis tulevikus läheb asi täpsemaks. “Oleme mõelnud pakkuda interaktiivset kaardilahendust, kust kliendid näeksid perioodide lõikes, kuhu ja mis kogustes millised puuliigid on istutatud. See teema on meil IT-ga laual, kas ja millal see teoks saab, näitab aeg,” sõnab kogukonnaprogrammi juht.

Alexela kogukonnaprogrammi ja kliendilojaalsuse arendusjuht Piret Mihkelson.Foto: Ardo Kaljuvee

Istikuid saab osta ka n-ö kohvi kõrvale

Tänavu suvel saab Alexela kogukonnaprogramm 3-aastaseks. “Aasta-aastalt on liikmete arv kasvanud. Kui 2020. aasta sügisel istutasime ca 20 000 puud, siis tänavu kevadel paneme mulda juba 400 000 uut puud. Viimase aastaga oleme teinud klientide abiga suure hüppe,” on Mihkelson programmi liikmetele tänulik. Tänaseks on programmis pea 50 000 liiget, istutatud üle 830 000 puu ja tänu sellele on atmosfääris üle 500 000 tonni vähem CO₂.

Puid pannakse maha kaks korda aastas, kevadisel ja sügisesel istutusperioodil. Puid istutatakse erametsaomanike metsadesse ja mittemetsamaadele (rohumaad, väheväärtuslikud põllumaad jms). Puude istutamist korraldavad Alexela lepingulised partnerid, kelleks on metsaühistud. Koostöö on hetkel nelja metsaühistuga (Ühinenud Metsaomaniku MTÜ, Vardi Metsaühistu, Rakvere Metsaühistu, Põlvamaa Metsaühistu MTÜ), nende metsaühituste tegevuspiirkonnad katavad kogu Eesti.

Näpud saab mullaseks teha ka ise. Mihkelson kutsub Alexela kliente 13. mail toimuvale kogukonna istutuspäevale, kus igaüks saab võimaluse ise puid istutada. “Kui muidu näed äpis, et sul on kuskil virtuaalne puu, siis istutuspäeval saab oma kätega anda panuse kevadisse metsaistutusse,” sõnab kogukonnaprogrammi juht. Istutuspäevale saab registreerida juba õige pea, tuleb vaid Alexela kanalitel silma peal hoida.

Siiski jääb õhku küsimus, miks energiaettevõte puude istutamisega tegeleb. “Meie energiatoodete portfellis on jätkusuutlikele kütustele lisaks ka fossiilsed. On selge, et igal tegevusel on mingisugune jalajälg ja puude istutamine on üks nendest võimalustest, kuidas seda vähendada saame. Tahame ettevõttena midagi tagasi anda, teisalt aga klienti harida ja viia ka tema mõtted nii kaugele, mida tema indiviidina saab ära teha, et keskkond me ümber säiliks. Kui juba autoga sõita on vaja, siis parem teha seda võimalikult keskkonnasõbralikult,” selgitab Mihkelson.

Tegelikult ei pea isegi autojuht olema, et kogukonnaprogrammi panustada. Alexelast saab istikuid osta ka n-ö kohvi kõrvale. See ei tähenda, et peaksid teenindusjaamast kuusepuu kaenlas lahkuma. Süsteem töötab ikka samamoodi nagu tankimisega – 25 sendi eest istutab Alexela sinu nimel ühe puu Eesti metsa. “Meil on arvestatav hulk kliente, kes pole ühel või teisel põhjusel tahtnud püsiliitumist teha, aga tanklast süüa ostes lasevad panna näiteks kümme puud Hiiumaale. Selline võimalus on ka täiesti olemas,” räägib Mihkelson. Sellisel juhul maksabki üks puu korraga 25 senti, senthaaval kogumist ei toimu. Kui kliendil on Alexela kliendikaart, millega ta selle ostu registreerib, näeb ta niimoodi tanklast ostetud puid ka äpist.

Liitu kogukonnaprogrammiga Alexela kodulehel või äpis!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.