Sõidad autoga loodusesse? Tallinlane Mihkel avastas hea viisi, kuidas autosõidu jalajälge korvata

Alexela kogukonnaprogrammi liige Mihkel armastab looduses käia.Foto: erakogu

Kuidas avastada Eestimaa võlusid, kui looduskaunisse paika ei vii ükski buss ning rattaga jääb sihtkoht kaugeks? Peaaegu viiendik maailma CO2 heitmetest tuleb transpordisektorist, millest kõige suurema osa moodustavad sõiduautod. Kodumaine energiaettevõte Alexela pakub võimalust panustada iga tangitud liitri kohta ühe sendi oma püsisoodustusest Eesti metsadesse. Üks paagitäis asetab mulda keskmiselt neli uut puud. Oma kogemust jagab Alexela kogukonnaprogrammi liige Mihkel.

“Ilmselt nagu paljud linlased, pean ma ennast keskmisest teadlikumaks tarbijaks: eelistan korduvkasutatavaid pakendeid, liigeldes valin ühistranspordi või jalgratta ning ka taimsel toidul on mu taldrikul ülekaal. Samuti on minu kodukandis Põhja-Tallinnas muutunud kultuslikuks kogukonnapeernad, kus kohalikud saavad ise aasta soojematel kuudel näpud mullaseks teha, et meelepäraseid kultuure poest ostmise asemel kasvatada,” räägib Mihkel.

Keskkonnateadlik eluviis on üks asi, teine aga ise uut metsa istutada. Juba üks keskmise suurusega puu suudab oma elu jooksul tänu fotosünteesile salvestada üle 600 kilogrammi süsinikku ja toota aastas ühe inimese kahe aasta hapnikuvajaduse. Siiski tunnistab Mihkel, et polnud varem mõelnud piltlikult öeldes labidaga metsa minna ja puid istutama hakata.

Alexela kogukonnaprogrammist kuulis Mihkel sõpradelt. Programmi liikmed saavad tankimisega panustada metsa istutamisse – iga kogutud 25 sendi kohta paneb Alexela partnerite abiga mulda ühe puu. Istikuid saab koguda vastavalt tangitud kütuseliitritele või lihtsalt 25 sendi eest osta, samamoodi nagu kohvi või sõõrikutki. “Kui ma kogukonnaprogrammist kuulsin, kirjutasin kohe sellele alla. Minu jaoks on see ideaalne võimalus passiivselt oma tarbimisjälge heastada kui ka vajalik meeldetuletus, et loodusele tagasiandmiseks saab alati sammu kaugemale minna,” sõnab Mihkel.

Äpis saad ise valida, kuhu sinu puud istutatakse

Kuigi suurema osa elust on Mihkel veetnud Tallinnas, tunneb ta ennast kõige mõnusamalt vabas õhus. Loomult nimetab ta end seiklejaks. “Looduses käin ma telkimas sõprade ning oma koera Brunoga, kellele näiteks Lahemaa matkarajad väga meeltmööda on,” muljetab ta. Paratamatult pääseb paljude looduskaunite paikade ligi ainult autoga. “See on Eesti avastamise üks külgedest. Teadmine, et ma suudan korvata enda tekitatud ökoloogilist jalajälge rohkem kui varem, loob mu hommikustele väljasõitudele aga mõnusama fooni,” räägib Mihkel.

Kogukonnaprogrammi liikmed saavad Alexela äpis ise valida, kus maakonnas nende nimel puud mulda pannakse. “Minu lasen oma puud istutada Hiiumaa mulda. Selle kauni saare loodusesse naasen Brunoga meeleldi igal suvel pikemateks nädalavahetusteks,” sõnab Mihkel. Hiiumaale on Alexela klientide panusega kogutud juba üle 45 000 istiku. Selle arvu kasvamist saab nii äpis kui ka Alexela kodulehel mugavalt jälgida.

“On tore olla osa algatusest, mis väärtustab loodust ning teeb selle heaks ka vastuteeneid,” sõnab Mihkel. Kogukonnaprogrammi liikmetele korraldab Alexela igal aastal istutuspäeva, kus saab igaüks võimaluse päriselt näpud mullaseks teha. Tänavu toimub üritus juba sel laupäeval, 13. mail. “Kahjuks pole ma varem jõudnud istutuspäevast osa võtta, kuid plaanin seda seekord kindlasti teha. Ootan huviga kohtumisi kõikide linna- ja maainimestega, kes on samuti otsustanud loodusele midagi vastu kinkida,” sõnab Mihkel.

Koos Mihkliga on kogukonnaprogrammiga liitujaid ligi 50 000 ning istutatud on üle 869 000 puu. Alexela kogukonnaprogramm on tänaseks sidunud üle 523 000 tonni süsihappegaasi. Loe programmi kohta pikemalt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.