Eesti Energia blogi

8 nippi, kuidas kodus palavust leevendada

Foto: Shutterstock.

Kuna üheksa kuud aastas peame siinses kliimas mõtlema pigem sellele, kuidas elamine soojaks kütta, tabab kuumalaine eestlast tihti kui välk selgest taevast. Õnneks pole kodu jahutamisele mõtlemiseks kunagi liiga hilja.

Üks asi, millele jahutamisel tähelepanu tasub pöörata on aga energiasäästlikkus. Nimelt võib ju uuel konditsioneeril ööpäev läbi töötada lasta, kuid siis peab olema valmis ka suurteks elektriarveteks.

Jahutusele mõtle juba enne sisse kolimist

Parim nipp, kuidas temperatuuriprobleeme oma kodus juba eos ennetada, on maja või korteri jahutamisele mõelda juba enne selle ostu, üürimist või ehitamist.

Eriti hea on mõelda see aspekt läbi juba ehitusjärgus. Palju sõltub materjalide valikust ning uste- akende paigutusest ilmakaarte suhtes. Kui olete maja ehitamas tasub kaaluda võimalust ehitada eramu, kus temperatuur püsib ka suvel jahedana. Tihtipeale piisab lihtsast ventilatsioonisüsteemist tualetti või vannituppa.

Korterit ostes või üürides tuleks esimese asjana jälgida akende asetust ilmakaarte suhtes. Kõige mõistlikum on leida korter kus aknad on ida-lääne suunal.

Kui aga enda jahutamiseks parajasti uut korterit või maja osta plaanis pole, siis siit leiad mõned energiasäästlikud nipid, mis aitavad eluruumid suvekuumas jahedana hoida.

Tõmba kardinad ette

Kardinad võiksid olla heledad ja ei tohiks valgust läbi lasta. Hele kardin peegeldab päikesevalgust, tumedad toonid aga imavad soojuse endasse. Lisaks kardinatele kaitsevad liigse soojuse eest ka rulood, ribikardinad, akende kohale paigaldatud päikesevarjud, päikesekaitse klaasid ja kiled.

Ära lase jahedat õhku välja

Õhuleke on üürnike ja omanike vaenlaseks nii talvel kui suvel. Talvel liigub soe õhk välja ja suvel jääte nii jahedast õhust ilma. Aga kuhu õhk siis kaob? Tihti kaob jahe õhk suvel välja kohtade kaudu, kuhu esimese hooga kiigata ei taipagi näiteks ahju või kamina siibri kaudu. Pahalasteks võivad osutada aga ka uste-akende tihendid.

Kas su pööning on soojustatud?

Kindlasti olete märganud kui tapvalt kuumaks kütab päike kas maja pööningu või väljaehitatud ärklikorruse? Kui kuumalaine korral katuse alla jalgagi tõsta ei saa on see märk sellest, et pööning vajab soojustamist. Pööningu soojustamine aitab vältida ka maja ülemiste korruste liigset kuumenemist.

Aeg osta ventilaator

Ventilaator on ehk esimene asi, mis inimestele toa jahutamise korral pähe tuleb. Seda on näha ka inimeste suurenenud nõudmises ventilaatorite vastu just suvekuudel.

Ventilaatori kasuks räägib tõik, et see on tunduvalt odavam ja energiasäästlikum kui jahutussüsteem. Jahutussüsteemi ja ventilaatori hinnavahe võib kuus ulatuda lausa 14 kordseks. Seega jahutussüsteemi kasuks otsustades tasuks kindla peale kasutada taimerit. Vastasel juhul tõusevad arved märkamatult taevastesse kõrgustesse.

Ventilaatorite puhu valivad inimesed tihti odavaima lahenduse, pöörates tähelepanu vaid müratasemele ja ventilaatori disainile. Laua- ja põrandaventilaatorid tunduvad mugavad- saab ju need asetada just sinna, kus kõige rohkem tarvis.

Meeles tasub aga pidada, et säärased ventilaatorid jahutavad vaid ühte konkreetset punkti. Kogu toa jahutamiseks on parim lahendus laeventilaator.

Laeventilaatorit pole vaja  tingimata igasse ruumi. Mõelge millisesse tuppa paistab kõige rohkem päikest? Kus viibite suurema osa päevast? Kas seda ruumi on võimalik ka muul moel jahutada?  Ruumist väljudes tasub ventilaator kindlasti välja lülitada.

Välisõhku pole mõtet jahutada

Üheks suurimaks energiaröövliks on meie enda mugavus. Nii nagu välikohvikute terassidel on üha enam soojustusseadmeid pole harvad ka juhused, kus aias aega veetev majaomanik lamamistooli kõrvale ventilaatori toob.

See on aga äärmiselt energiakulukas ja väheefektiivne. Rõdul või aias mõnuledes on targem istuda varjus, muretseda päiksevari või endale lehvikuga tuult teha.

Temperatuuri ei tasu liiga madalaks sättida

Kindlasti olete viibinud situatsioonis, kus satute troopilisest kuumusest jääkülma bussi või kaubanduskeskusesse. Jahutusseadme olemasolu eesmärgiks ei tohiks olla üleliigne jahutamine.

Ehkki soovitatav temperatuur siseruumides on 21-22 kraadi, siis suvel tasuks temperatuuri siiski tõsta. Järkjärgult temperatuuri reguleerides harjub kahe ka soojema toaga. Tasub silmas pidada, et iga kraad alla 25C tõstab energiakulu 3-5%

Ära aja jahutusseadet segadusse

Kui paigaldad jahutusseadme pliidi või kamina vahetusse lähedusse võib masin automaatselt sisse lülituda, ehkki toas on juba piisavalt jahe. Nii on tark jahutusseadmed sooja kiirgavatest seadmetest kaugemal hoida.

Jahutusseadmeidki peab hooldama

Üks hea nipp energiakulu säästmiseks on hooldada oma seadmeid regulaarselt. Rikkis kodumasinad tarbivad ettenähtust kordades rohkem energiat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.