Enneta elektririkkeid: käiduteenus näitab ära ohukohad ja vead elektrisüsteemis

Foto: Pixabay

Käiduteenus on elektrisüsteemi kontrolliv teenus, mille abiga selgitatakse välja elektrisüsteemi potentsiaalsed ohukohad ja vead. Kui hoone elektrisüsteemi peakaitse on üle saja ampri, on käidukorraldaja olemasolu kohustuslik.

Käiduteenus tagab ohutuse

Et elektrisüsteem toimiks ja oleks ohutu, peab elektrisüsteemi eest vastutav isik ehk käidukorraldaja analüüsima, milliseid tegevusi on vaja süsteemis teha ja kuidas süsteemi kasutamist korraldada. Muidugi tuleb ka tagada, et süsteem oleks regulaarselt hooldatud, ohtlikud olukorrad likvideeritud, olemas vajalik dokumentatsioon. Kõik selle tagabki käiduteenuse.

„Käiduteenus peab olema tellitud hetkel, kui otseseid probleeme tekkinud ei ole. Kui juba esineb probleeme, siis on tegelikult hilja ja vaja on teha ka täiendavaid elektritöid,“ sõnab Eesti Energia hooldusteenuste haldur Tõnis Filippov.

Levinud probleemid on kuumenemine ja ülekoormus

„Probleemid algavad üldjuhul sellega, kui kuskil on kuumenemisjäljed. See on ühtlasi ka enamlevinud rike, mis saab alguse niiskusest või ülekoormusest,“ toob Filippov välja.

Tema sõnul on levinud probleem ka see, et paljudes korteriühistutes ei teata, et korteriühistutel peab olema olemas käiduteenuse partner. Selle vajalikkus avastatakse siis, kui küsitakse vastavat auditit ja see korteriühistul puudub.
Mida käidutehnik täpsemalt teeb?

Käiduteenus toimib sel moel, et esmalt vaatab tehnik üle elektrisüsteemi, et teha kindlaks elektrivõrgu tehniline seisukord. Kui esineb elektrivõrgu avariisid või optimaalsetest režiimidest kõrvalekaldumisi, on käidutehniku ülesanne nende tekkepõhjused välja selgitada.

Lisaks täidab käidutehnik hooldusaruandeid ja vajadusel ka nõustab kliente. „Tihtipeale aetakse käidutehnikut segamini elektrikuga või ei olda päris kursis tema tööülesannetega. Käidutehniku töö on üldjuhul siiski ülevaatuste tegemine ja probleemide väljaselgitamine, mitte rikete likvideerimine,“ selgitab Filippov.

Kui tihti käidukontrolle tehakse?

Käidukontrolli tegemise intervall on väga erinev ning kontrolle tehakse olenevalt objektist. Näiteks turvavalgustite puhul, mida samuti käidu raames kontrollitakse, on kindlalt fikseeritud, et kontroll tuleb teha igakuiselt. Muus osas on intervallid paika pannud käidutehniku elektrisüsteemi käidukavas, mis sisaldab detailset kirjeldust tegevuste kohta, mida ohutuse tagamiseks teha plaanitakse.

Käidukorraldaja valimisel peab kindlasti olema tähelepanelik, et käidukorraldus oleks vormistatud ja tehtud korrektselt. Niisiis tuleb sõlmida kirjalik leping teenuse osutamise kohta ning käidukorraldaja peab koostama elektrisüsteemi käidukava. Kui käidukava puudub, siis ei ole tegemist käiduteenusega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.