Kohvipaks ja alkohol? Üllatavad ja veidrad asjad, millest elektrienergiat toodetakse

Foto:Pixabay.

Tuule- ja päikeseenergia on rohelise energia puhul esimesed pähetorkavad lahendused, ent elektrit võib saada ka hoopis üllatavamatest kohtadest. Toome siinkohal mõningad näited unikaalsetest energialahendustest, mida maailmas kasutatakse.

Kohvipaks

Arvestatav hulk inimestest tarbivad oma igapäevarutiini käigus kohvi. Millest paljud kohvisõbrad aga ilmselt kuulnud pole, on kasutatud kohvipurust biodiisli ja elektri tootmine. Uuringute põhjal on umbkaudselt paika pandud, et kui kõikidest maailma kohvitarbijatest maha jääv kohvipaks regulaarselt kokku koguda ja ära töödelda, saaks iga-aastaselt toota ligi 11 miljonit liitrit biodiislit. 

Foto:Pixabay.

Nüüdseks on nii mõnedki kohvitootjad puru potentsiaali ära kasutama hakanud ja seda ka Eestis. Pauligil on käimas kampaania, mille käigus kohvipaksust kättesaadud elekter annetatakse Haiba Lastekodule. Seega, järgmine kord cappucinot tehes tasub seda fakti arvesse võtta!

Kehasoojus

Kuigi see ei tule ilmelt üllatusena, toimivad ka meie inimkehad energiaallikana. Kehasoojusest elektritootmine on paljude teadlaste sõnul tulevikus sage nähtus, sest nahaga kokkupuutel on võimalik teatud temperatuuridel hõlpsalt elektrit toota. Kujutage ette nutikella või nutitelefoni, mida ei pea eraldi laadima panemagi – kehasoojus teeb seda sinu eest.

Alkohol

Alkoholi laiotstarbeline kasutus rakendub ka energiaressursina ning seda mitte ainult reede õhtul. Šotimaal toodetakse kuulsates viskivabrikutes lisaks viskile ka elektrit, mis tuleneb tootmisprotsesside ülejääkide rakendamisest. Šotlased kasutavad seda näiteks 9000 kohaliku majapidamise elektriga varustamiseks. Muuseas sobib elektritootmiseks igasugune kange alkohol, mitte ainult viski.

Väljaheited

Väljaheited ei klassifitseeru mõistagi kõige meeldivama teemana, ent sellegipoolest ei saa kõrvale hiilida nende potentsiaalist energiaallikana. Nii inimeste kui loomade väljaheited panevad näiteks Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides sõitma biobussid või isegi elektrisõidukid. Washingtonis on biometaan kasutusel isegi elektrijaama töös hoidmiseks.

Foto:Pixabay.

Kosmos

Väga maiste teemade juurest liigume nüüd hoopis kõrgemale, kosmosesse. Praegu püüavad päikeseenergiat kinni maapealsed paneelipargid, ent Jaapani kosmoseagentuur JAXA ning Euroopa ettevõte Astrium arendavad hetkel välja sateliitpäikesejaamu.

Jaamade poolt laserite või mikrolainete abil Maale saadetav energiakogus oleks umbes 10 kW ning selle vastuvõtmiseks on vaja maapealset päikeseelementidega väljakut. Kuigi see kõlab utoopiliselt, näevad agentuurid selles väga suurt potentsiaali.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.