Eesti Energia blogi

Kuidas kodus toodetud päikeseenergiat võrku tagasi müüa?

Foto: Pixabay

Päikesepaneelidega elektrienergia tootmine ei pea enam ammu piirduma isikliku tarbega. Kui paneelid toodavad rohkem elektrit kui kodus kulub, saab energiat edasi müüa elektrivõrku ning sellega kaasnevad mitmed boonused. Lisaks odavamale elektrihinnale saavad kõik enne 2020. aasta lõppu valminud jaamad ka 12 aastat taastuvenergia toetust.

Päikeseparkide ehitamine võtab hoogu

Päikeseparki investeerimine ja selleläbi elektrienergia müümine võrku on Eesti Energia energiateenuste juhi Sten Aani sõnul täiesti tavapärane tegevus. Avatud tarnijale müüakse energiat börsihinnaga ning tagatipuks saab müüja taastuvenergia toetust peale. Selliste projektide tasuvus on üldjuhul ligi 10 aastat.

Eleringi andmetel on päikesepaneelide kaudu elektrit tootvaid kliente Eestis hetkel umbes 2000. Selle numbri sees on nii toodangu kogutarbijad kui ka need inimesed, kes toodavad ja tarbivad samaaegselt. “Täpne statistika hetkel puudub, aga enamikele eraklientidele planeeritaksegi paneelilahendus nii, et aasta lõikes oldaks võrguneutraalne,” sõnab Aan.

Parima ülevaate saamiseks tuleb turgu jälgida

“Eesti Energia ostab oma klientidest elektritootjatelt elektrit tagasi tunnipõhise börsihinnaga, millest on lahutatud konkreetse tootja parameetritest sõltuv marginaal” ütleb Aan. Tagasimüüdava energia hind sõltub selleläbi täielikult energiaturu üldisest olukorrast, käies samaaegselt kaasas ka elektri hinnaga hulgiturul.

Lepingu sõlmimisjärgselt toimub tasaarveldus automaatselt ning toodetud elektri eest makstav summa lahutatakse kliendi elektriarvest. Energiateenuste juht ütleb, et Eesti Energia pakub headel tingimustel ka Rohelise Energia elektripaketti, mis annab võrgust ostetavale elektrile võimaluse olla täiesti roheline.

Tootjaks saamine nõuab erinevaid lepinguid

Et isikliku väikese päikesepargi idee kanda saaks kinnitada, tuleb esmalt esitada võrguettevõttesse taotlus. Avaldusejärgselt sõlmitakse elektritootjaks saamise leping, mille käigus vahetatakse välja eleketriarvesti, sest vaid nii saab toimuda mõlemas suunas arvestamine.

Kui paneelid on püsti pandud, tuleb sõlmida elektritootja võrguleping oma jaotusvõrguettevõtjaga, nagu näiteks Elektrileviga. See toimib kahesuunalise liikluse garantiina. Paneelipargi rajamisel on mõistagi tähtsad omavalitsusest hangitavad ehitus-ja kasutusload, millega Eesti Energia oma kliente abistab.

Viimasena tuleb alla kirjutada väiketootmise lepingule vabalt valitud elektrimüüjaga, näiteks Eesti Energiaga, kes ostab ära nii toodetud elektrit kui ka müüb seda vajadusel juurde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.