Eesti Energia blogi

Margus Vals: Riik teeb elektriautode ostutoetuse suurendamisega õige sammu

Foto: Pixabay

Eraisikute ja ettevõtete ootamatult suur huvi elektriautode ostutoetuse vastu näitab Eesti Energia juhatuse liikme Margus Valsi sõnul, et oleme ühiskonnana valmis tegema sammu puhtama transpordi poole ning riik käitub seda suundumust toetades vastutustundlikult.

Elektriautod loovad eelduse läbimurdeks

„Fossiilkütuseid tarbivate autode asendamine rohelise energia jõul sõitvate sõidukitega on kõige tõhusam vahend meie transpordisektori Euroopa tippu kasvanud heitmete vähendamiseks,“ ütleb Vals.

„Eesti Energia loob avaliku ja koduse laadimise teenuste arendamisega eeldused elektriautode läbimurdeks. Just laadijate lähedus ja kättesaadavus on inimeste põhilisi hirme. Pakkudes üle Eesti kiiret ja mugavat laadimisteenust Enefit VOLTi nime all, võtame eest peamise takistuse. Muudame transpordi tõeliselt puhtaks, sest pakume oma võrgus vaid rohelist energiat.“

Toetusteks planeeritud summat suruendatakse

Kui algselt plaanis riik elektriautode ostu toetada 1,2 miljoni euro ulatuses, siis nüüd kavandatakse summat kasvatada 1,5 miljoni euroni. See tähendaks kokku 300 uut ja heitmevaba sõidukit Eesti teedel.

Autode müügi- ja teenindusettevõtete liit aga teatas eelmisel nädalal, et sel aastal plaanitakse müüa 500 uut elektriautot. Võrdluseks, 2019. aasta lõpus oli Eestis registreeritud ligi 1300 elektriautot.

Poole tuhande elektriauto lisandumine meie teedele jätaks hinnanguliselt põletamata miljon liitrit vedelkütuseid ja õhku paiskamata mitu tuhat tonni süsinikuheitmeid. Eesti teedel ja tänavatel läbitaks umbes 14 miljonit heitmevaba kilomeetrit.

Ostutoetus on märgiline samm riigilt

„Elektriauto ostutoetuse taotlusvooru sulgemine juba mõni tund pärast selle avamist näitab, et nii äri- kui erakliendi jaoks on sisepõlemismootoriga ja elektrisõiduki omamise hind ühtlustumas. Võttes arvesse toetussummat, siis praegu on vahe vaid 5000 eurot, ent juba lähiaastail väheneb see veelgi,“ lisab Vals.

Ostutoetust nimetab Vals riigi poolt märgiliseks sammuks. Ühest küljest võimaldab see lühikese ajaga tuua teedele rohkem uusi elektriautosid kui mitme viimase aasta jooksul kokku. Samal ajal annab see sõnumi, et elektritransport on suund, kuhu vääramatult liigume.

Elektrifitseerimine vähendaks CO2 emissiooni

Stockholmi keskkonnainstituudi sügisel koostatud kliimaneutraalsuse saavutamise võimaluste analüüsi järgi on elektriautode kasutuselevõtt suure sihini jõudmisel kolme olulisema meetme seas. Aasta lõpus energiasektori katusorganisatiooni EurElectric avaldatud uuring aga tõi välja, et elektrifitseerimine vähendaks Euroopa Liidu CO2 emissioone 80-95%.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses