Milliseid toetusi on võimalik taotleda päikesepaneelide paigaldamiseks?

Foto: Unsplash

Päikeseenergia on üks keskkonnasõbralikumaid energiatootmise viise ja selle kasutuselevõtt kogub üle maailma üha enam hoogu. Päikeseenergiast saadav kasu ja panus keskkonna säästmisesse on märkimisväärne, kuid paneelide soetamine võib osutuda üsna kopsakaks väljaminekuks. Siiski ei tasu päikesepaneelide soetamise mõtet peast heita, sest energiakogujate paigaldamiseks on võimalik taotleda erinevaid toetusi.

Paneelid kodule

Kodune tarbija saab toetust läbi Eleringi tegevuspõhise taastuvenergia toetusskeemi: võrku antud toodangu eest on õigus toetusele tootjatel, kelle jaam on tootmisvõimsusega kuni 50 kW. Toetusmäär on 5,37 senti/kWh ning toetuse periood 12 aastat.

Toetust on võimalik saada ka läbi Kredexi väikeelamute rekonstrueerimistoetuse. Seda juhul kui elamu on ehitatud enne 1993. aastat.

Paneelid korteriühistule või ettevõttele

Korteriühistutele ja ettevõtetele jagab toetust näiteks Põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA). PRIA pakub taastuvenergiatoetust põllumajandust või maaelu arengut edendavatele projektidele. Näiteks 2018. aastal laekus PRIA-le koguni 80 sellekohast taotlust. Aasta aastalt on suurenenud nii taotluste arv kui ka makstavate toetuste summa. Kui näiteks 2015. aastal taotleti toetust 1,8 miljonit eurot ja määrati 992 000 eurot, siis 2018. aastal taotleti toetusi juba 4,8 miljonit eurot ja määrati 4,1 miljonit eurot.

Lisaks eelnevale on korteriühistutel ja ettevõtetel võimalik taotleda toetust ka Kredexilt ning seda päikesepaneelide investeeringutoetuse näol. Toetuse andmise eesmärk on suurendada taastuvast energiaallikast toodetud elektri osakaalu ning vähendada energia tootmissüsteemist pärinevate saasteainete heitkogust. Toetust antakse kuni 30% ulatuses toetatavate tegevuste abikõlblike kulude kogusummast ja kuni 30 000 eurot taotleja kohta. Toetus on sobiv korteriühistutele, kohalikele omavalitsustele ja ettevõtetele.

Eksperdid annavad nõu

Kui tunned, et jääd toetuste maailmas omapead tegutsedes hätta, aga soovid paneelide kasust aru saada, kasuta Eesti Energia veebikalkulaatorit, et saada esmane hinnang investeeringu suurusest, võimalikust rahalisest võidust ning tasuvusajast.

Huvi korral küsi Eesti Energiast hinnapakkumist ning professionaalsed müügiinsenerid vaatavad objekti üle, teevad tasuta põhjaliku analüüsi ja annavad nõu, millise toetusskeemi alla sobituksid. Nõnda saad täpselt oma kodule või ettevõttele sobiva lahenduse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.