Neli huvitavat kohta, kus päikesepaneele tänapäeval kasutatakse

Päikesepaneelid on tänu oma efektiivsusele ning keskkonnasäästlikkusele leidnud kiirelt tee meie argiellu. Ülemaailmselt kasutatakse paneele juba paikades, mis vaid mõned aastad tagasi võisid tunduda hullumeelsed. Järgnevad näited, kuidas eri riigid on päikesepaneelidele uudseid lahendusi leidnud ja need igapäevaellu integreerinud.

Päike on elektritranspordi sõber

Elektriautod on aina sagenev nähtus, ent näiteks Austraalia kuuma päikese all on kasutatakse juba puhtalt päikeseenergia peal sõitvat bussi. Tindo nimeline buss hõlmab endas kõike, mida tänapäeva inimene vajab, alates konditsioneerist kuni wifini. Ühe laadimisega võib Tindo sõita kuni 200 kilomeetri kaugusele.

Euroopa firma Lightyear on seevastu välja arendanud päikesepaneelidega kaetud auto, mis suudab sõita kuni 69 km/h ja läbida vahelaadimistega tuhandeid kilomeetreid. Firma plaanib 2021. aastal turule tuua täiesti valmis mudeli, teistest kuulsatest tootjatest on sama tehnoloogiat katsetanud Tesla, Toyota, Hyundai ja Nissan.

Paneelid loovad turvalisema liikluse

Rattaliiklus on Hollandis lahutamatu osa sealsete elanike igapäevaelust. Innovaatilise lahendusena paigaldasid hollandlased päikesepaneelid rattaradadele, mis valgustavad nii teed kui ka liiklusmärke. Prantsusmaal on plaan aga kõik riigi sõiduteed päikesepaneelide katta, kavatsedes selle välja arendada võimalikult vastupidavaks ja funktsionaalseks

Hetkel eksisteerib toimiv päikesepaneelidega varustatud tee Hiinas, suutes enda peal kanda ka väiksemaid veokeid. Firma sõnul oli ehitamine kulukas, ent see teenitakse tagasi 15 aastaga.

Lennujaamades jääb elektrit ülegi

Indias asub maailmas esimene lennujaam, mis töötab täielikult taastuvenergial. Cochini lennujaama külge on ehitatud päikesepark, mis suudab täita kogu lennujaama elektrivajaduse ning energiat jääb isegi üle. Üle jäänud elekter müüakse võrku tagasi, mistõttu teenib Cochini lennujaam kõik oma päikesepargi rajamiseks tehtud kulutused tagasi vaid kuue aastaga. Indiale lisaks ehitati hiljuti täiesti päikeseenergia peal toimiv lennujaam Ameerika Ühendriikidesse Chattanooga Metropolitani.

Veekanalid kaetakse paneelidega

Indialaste innovaatilisus ei piirdu vaid lennujaamadega. Päikesepaneele kasutatakse ka veekanalite kohal, sest lisaks elektri tootmisele taksitavad nad ka vee aurustumist. Projekt hõlmab endas 19 000 kilomeetri ulatuses veekanaleid üle terve riigi ning selle abil toodetakse aastas kuni 1 megavatt puhast energiat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.