Oled kodukontoris? Ära lase energiakulul liiga suureks paisuda

Kodukontoris töötamine ja laste distantsõpe on nii mitmeski mõttes tore. Kuid üks, mis kindel – nii toimetades kulub majapidamises elektrienergiat tavapärasest enam. Sellest, kui palju on suurenenud elektriarved ning kas oleks võimalik ja vajalik kulutusi piirata, annab hea ülevaate Eesti Energia äpp.

Äpp aitab kulutusi analüüsida

Kolme lapse ja mehega Tallinnas paarismajas elav Annika Tiido tunnistab, et üldiselt ta väga aktiivne äppide kasutaja ei ole. Kuid et pere on eesmärgiks võtnud oma rahaasjadel silma peal hoida, siis on Annika nutitelefonis mitu rakendust, mis aitavad elarvet paremini hallata. Üks mis pidevalt käepärast ja kasutusel, on Eesti Energia äpp.

“Jälgime hoolega, kui palju oleme elektrienergiat tarbinud ning kui suured on arved. Ja seda mitte ainuüksi raha säästmise eesmärgil, vaid ka soovist olla keskkonnasõbralikud. Ja Eesti Energia äpp on seejuures suureks abiks,” ütleb Tiido. Ta selgitab, et äpist on võimalik näha majapidamise tarbimist kasvõi tunniajase täpsusega, kui soovi on. Samuti meeldib Tiidole võimalus võrrelda tarbimist soovitud perioodide, näiteks nädalate või kuude kaupa.

Kodukontor suurendab energiakulu

Kui Eestis koroonaviiruse tõttu eriolukord kehtestati ja koolid distantsõppele üle viidi, jäi ka Tiido koos abikaasaga kodukontorisse tööd tegema. Ta ütleb, et pärast esimest kodus veedetud nädalat tehti äpis kiire võrdlus, et näha, kas ja kuidas on kodukontoris olemine mõjutanud elektritarbimist. “Kui märtsi esimesel nädalal tarbisime elektrit 90,6 kWh, siis sealt edasi on number olnud juba 108 ning aina kasvab,” toob naine välja.

Eesti Energia äpist on näha, et kui märtsi esimesel nädalal tarbis viieliikmeline Tiidode pere elektrit 90,6 kWh, siis sealt edasi, kodukontoris olles, on number aina kasvanud.

Tiido sõnul oli see, et elektriarved kodukontoris olemise tõttu paisuvad, muidugi ette arvata. “Kui elu on tavapärastes rööbastes, ei tee me kodus tööpäeviti kunagi kolm korda süüa. Ka viis arvutit ei tööta meil tavaliselt 6–7 tundi päevas või enamgi. Kuid kuna kõik meie lapsed on põhikoolis, siis on neil distantsõppel vaja kasutada arvuteid ja näiteks ka lambid põlevad rohkem,” selgitab Tiido arve suurenemise tagamaid.

Äpp aitab eelarves püsida

Tiido ütleb, et praegu ta peatselt saabuva Eesti Energia arve pärast veel murelik ei ole, kuid et eelarves püsida, hoitakse tarbimisel siiski koguaeg äpi abil silm peal.

“Äppi on lihtne kasutada, sealt on vaid paari sõrmeliigutusega näha oma kulu nii kilovattides kui ka eurodes. Ja kui tundub, et asi hakkab kontrolli alt väljuma, vaatame oma harjumused kohe üle ning mõtleme, kuidas saaksime kodukontoris olles säästlikumalt käituda,” räägib Tiido.

Ühe võimalusena kokku hoida toob naine välja selle, et kuna nad kasutavad börsipaketti ja äpp näitab jooksvaid elektri börsihindasid, saab näiteks sättida pesu- ja nõudepesumasina tööle kõige soodsama hinnaga tundidele. “Majanduses on ees kriitilised ajad ja soovime, et kulud kindlaslt kontrolli all püsiksid,” põhjendab ta.

Oma tarbimisajaloo nägemiseks ei ole vaja elektrikappi ega pistikupesadesse paigutada mitte ühtegi lisaseadet või vidinat – tunnipõhise tarbimisinfo näitamine on võimalik tänu kaugloetavatele arvestitele, mida kasutatakse täna Eesti majapidamiste tarbitud energiakoguse mõõtmiseks.

Eesti Energia äpi saad alla laadida siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.