Põnev virtuaaltuur: kuidas saab Eestis olmeprügist elekter?

Ringmajandus ehk loodusvarade jätkusuutlik kasutamine ja taaskasutus on Eesti Energiale strateegiliselt oluliseks suunaks. Näiteks Tallinna külje all asuvas Iru elektrijaamas kasutatakse olmejäätmeid kütusena elektri ja soojuse tootmiseks.

Iru jäätmepõletuselektrijaam on võimeline tootma sooja ja elektrit kuni 250 000 tonnist segaolmejäätmetest aastas. Suuresti tänu Iru jäätmepõletusjaamale on Eestis lõppenud suuremahuline segaolmejäätmete ladestamine prügilatesse.

Eestis jääb kodusest sorteerimisest üle ligi 300 000 tonni segaolmejäätmeid aastas. Segaolmejäätmete energeetiline väärtus on samaväärne põlevkivi ja hakkepuiduga.

Iru jäätmepõletuselektrijaam toodab aastas kuni 310 000 megavatt-tundi soojust ja kuni 134 000 megavatt-tundi elektrit, mis vastab umbes Paide linna ja selle ümbruse elektritarbimisele.

Prügi põletamine on keskkonnasõbralikum kui ladestamine

Pakendite, plasti, klaasi, paberi ja biolagunevate jäätmete eraldi kogumine on mõistlik ja neid tuleb ka edaspidi sorteerida ning suunata taas- ja korduskasutusse. Seega ei konkureeri prügi kasutamine energia tootmiseks jäätmete koduse sorteerimisega.

Praktikas on segaolmejäätmete põletamine sadu kordi väiksema keskkonnamõjuga kui nende ladestamine prügilasse, kus prügi lagunemisel eralduvad gaasid aastakümnetega laiali lenduvad.

Nii uskumatu kui see ka ei ole, on tänu põhjalikule puhastusprotsessile ning kvaliteetsetele kottfiltritele Iru elektrijaama jäätmeploki mõju õhukvaliteedile võrdväärne umbes 35 keskküttel eramuga.

Kuidas jätkusuutliku energiatootmise telgitagune algusest lõpuni välja näeb, saad vaadata tasuta VIRTUAALTUURIST.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.