Suvekodu elektrisüsteemi ohutust tuleb kontrollida regulaarselt

Foto: Pixabay

Elektrisüsteemist alguse saanud tulekahjud ei ole paraku sugugi üliharuldased. Seetõttu ei tohi sarnaselt igapäevaselt kasutatava eluasemega ka suvekodus elektriasju saatuse hooleks jätta.

Loe, millistele asjadele elektrisüsteemis tuleb kindlasti tähelepanu pöörata, et suvilast südamerahus lahkuda saaks.

Elektrisüsteemi ohukohad

Pikalt kasutamata olnud elektrisüsteem ning -seadmed tuleb enne uuesti kasutama hakkamist alati üle kontrollida ning veenduda, et neid on ohutu taas kasutama hakata.

Kuna niiskus võib põhjustada silmale märkamatuid rikkeid (nt lühiseid) elektrisüsteemis, tuleks erilise hoolega kontrollida neid ruume, kus on sees niiskus. Et selliseid rikkeid palja silmaga ei näe, tuleks lasta spetsialistidel kontrollida vedelike või rõskusega kokku puutunud lülitid, pistikupesad ning elektrikilbid.

Silmale lihtsam on välja selgitada nähtavad füüsilised kõrvalekalded, näiteks vigastused, mille on tekitanud närilised või mõni elektriseadmele kukkunud raskus.

Kui on tuvastatud mõni selline vigastus, tuleb see lasta asjatundjal likvideerida. Elektriseadme või -juhtmete ise remontimine võib nimelt loodetud kasu asemel tuua kaasa hoopis täiendavaid riske.

Arvesta elektrisüsteemi koormustaluvusega

Ka suvilas askeldades on hea omada tänapäevaseid mugavusi – näiteks nõudepesumasinat, elektrikerist, veekeetjat… Enne nende soetamist tuleks uurida, kas elektrisüsteem ikka suudab aina suurenevale koormusele vastu pidada.

Kui see on ehitatud nõuetekohaselt, ei teki ilmselt probleeme – liigse koormuse tekkides hakkab tööle kaitseautomaat või -kork ning süsteem lülitub ülekoormuse tõttu välja.

Kui tekib vajadus võimsust suurendada, ei tohi seda mingil juhul omapead tegema hakata. Kaitsmeid tohib suuremate vastu vahetada vaid võrguettevõttega kooskõlastades. Omapäi toimetamine võib põhjustada ülekoormuse, tõsta juhtmestiku ja ühenduskohtade temperatuuri ning lõppeda tulekahjuga.

Kaalu elektrisüsteemi auditi tellimist

Elektrisüsteemi seisukorra hindamine on tehniliselt keeruline protsess, kuid tagamaks tuleohutus, on mõistlik lasta seda teatava regulaarsusega suvekodus teha. Täpse ülevaate elektrisüsteemi olukorrast ja vigadest annab elektrisüsteemi audit.

Elamispindadel pole regulaarne kontroll küll kohustuslik, kuid enda ja oma pere ohutuse huvides on soovitatav siiski lasta vanemad elektrisüsteemid üle vaadata iga viie aasta ja uuemad iga kümne aasta järel.

Elektrisüsteemi tuleb kindlasti lasta kontrollida siis, kui tegemist on täiesti uue süsteemi ning elektrisüsteemi juurde- või ümberehitatud osa toitevõrku liitmisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.