Eesti Energia blogi

Tasub kohe tegutseda: nüüd on viimane aeg väga soodsatel tingimustel päikesepaneelid püsti panna

Taastuvenergia tootmine on Eestimaal võimu võtmas ning sellest annab tunnistust ka aina kasvav päikeseparkide hulk. Pargi rajamisel on mitmeid eeliseid, näiteks Eleringi poolt makstav taastuvenergiatoetus. Paraku saab toetuse saamiseks registreerimine 2020. aastal läbi, mistõttu tasub huvilistel kiiresti reageerida.

Eesti Energia energiateenuste juhi Sten Aani sõnul on päikesepaneelide paigaldamine tõepoolest hoogu juurde saanud, sest kliendid on näinud selle projekti rahalist kasu toovat külge. Loomulikult saab kokku hoida ka elektrikulude pealt. “Küll aga näeme igapäevaselt inimesi, kes on küll asjast huvitatud, ent lükkavad seda pidevalt edasi,” nendib ta.

Tegutsema tasuks hakata koheselt, sest vaid praegusel hetkel saavad kodudesse paigaldatud päikeseelektrijaamad toetust Eleringi tegevuspõhise taastuvenergia toetusskeemist. “Seda toetust saavad taotleda ainult need inimesed, kelle paneelid on püsti pandud enne 2020. aasta lõppu. Hiljem valminud jaamade tasuvusajad on toetuste puudumise tõttu märkimisväärselt pikemad,” lisab Aan.

Et päikeseelektrijaam järgmise aasta lõpuks kindlasti võrguga ühendatud saaks, tuleb kõige hiljem tegutsema asuda kevadel, sest erinevate lubade taotlemine ja lepingute sõlmimine võtab omajagu aega. Kõige pealt tuleb esitad võrguettevõttesse taotlus ning hankida kohalikult omavalitsuselt ehitusload. Sellele järgnevad kõiksugused lepingud elektritootjate ning elektrimüüjatega.

Kõige targemad hakkaksid aga tegutsema kohe, sest nii saab jaama ehituse sättida talvisele perioodile ning lõigata kasu aprillist ja maikuust, mil jaama tootlikus on õhu jaheduse ning kõrge päikese tõttu kõige suurem.

Elering maksab toetust kaksteist aastat järjest alates kuupäevast, mil võrguettevõtte on tootmisseadme nõuetele vastavaks tunnistanud. Eleringi andmetel on päikesepaneelide kaudu elektrit tootvaid kliente Eestis hetkel umbes 2000. Selle numbri sees on nii toodangu kogutarbijad kui ka need inimesed, kes toodavad ja tarbivad samaaegselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.