Üle poole Ruhnu saarel kasutatavast elektrist tuli möödunud aastal taastuvenergiast

Foto: Shutterstock.

Eesti Energia tütarettevõte Enefit Green pani 2018. aasta lõpus Ruhnu saarel tööle uudse taastuvenergialahenduse, kus elektri tootmiseks kasutatakse tuuleenergiat ja päikesepatareisid ning olemas on ka akupank ja biodiiselgeneraator.

Praeguseks on lahendus töötanud pisut üle aasta ning teinud seda erakordselt edukalt – rahul on nii saare elanikud kui ka energiaettevõte ise.

Üle poole kasutatavast elektrist tuli taastuvenergiast

Enefit Green juhatuse liige Innar Kaasik ütleb, et Ruhnu taastuvenergialahenduse valmides võeti eesmärgiks saada vähemalt pool saarel kasutatavast elektrist taastuvenergiast.

“Enne uue lahenduse avamist toodeti 100% ulatuses Ruhnule vajalikust elektrienergiast diislist, nüüd varustatakse saart elektriga aga tuuliku ja päikesepaneelide abil toodetud elektrienergiaga. Olemas on ka akupank. Kui taastuvatest allikatest saab taastuvenergiat rohkem, säilitatakse see akupangas ning seda saab kasutada näiteks õhtutundidel,” toob Kaasik välja ning lisab, et antud lahendus on töötanud suurepäraselt.

Ruhnu saare elektri kogutarbimine moodustas möödunud aastal 568 megavatt-tundi, millest 53% tuli taastuvenergialahendusest. See oli oodatust isegi pisut enam. Lisaks on pärast taastuvenergialahenduse tööle panemist saare õhk puhtam ja müragi on vähem.

Uus lahendus varasemast töökindlam

Lisaks paranenud elukeskkonnale on ruhnlased öelnud, et uue lahenduse töökindlus olevat varasemast parem.

“Kui diiselgeneraatorist tulnud elektrienergia otsa sai, siis alternatiivset lahendust ei olnud. Praegu on kokku lepitud selline järjekord, et kui energia tuleb tuulest või päikesest, töötab tuulik või päikeseelektrijaam või mõlemad koos. Kui sealt midagi ei tule, hakkab tööle taastuvenergiat varunud akupank ja kui ka seal energiat ei ole, lülitub sisse biodiiselgeneraator,” viitab Kaasik, et varasema ühe lahenduse asemel on ruhnlastel praegu varuks lausa kolm võimalikku stsenaariumit, mida kasutada.

Ruhnu saarele loodud lahendus on Kaasiku sõnul ainulaadne nii Eestis kui ka Põhjamaades. “Põhjamaades ei ole teist nii kompleksset ja terviklikku lahendust kui seda on Ruhnu oma,” teab ta ning selgitab, et tavaliselt kasutatakse Läänemere piirkonnas tuulikuid, millele on lisatud akupank. Ruhnus on aga kolm lahendust koos biodiiselgeneraatoriga.

Taastuvelekter tõi kokkuhoiu

Taastuvelektri toodang kokku moodustas mullu Ruhnus 317 megavatt-tundi ning see tähendas Ruhnule 2019. aastal 44% diislikütuse kokkuhoidu.

Saare taastuvenergialahendus koosneb 150-kilovatisest päikesepargist, kuhu kuulub 600 paneeli, millest iga paneel annab 270 vatti energiat. Lisaks on saarel 23 meetri kõrgune ja 50-kilovatine tuulik ning 434 akuelemendist koosnev 222 kilovatt-tunnise mahuga akupank.

“Eelmise aasta jooksul tootis Ruhnul olev tuulik 139 megavatt-tundi taastuvelektrit ning päikesepargi toodang ulatus 131 megavatt-tunnini,” ütles Enefit Greeni päikeseenergia ja kliendilahenduste valdkonnajuht Reigo Kebja.

Aastas on 8760 tundi, millest 3200 tunni jooksul Ruhnu sadama ja lennuvälja vahelises piirkonnas paiknevad diiselgeneraatorid seisid. Sellel, peamiselt päevasel ja õhtusel perioodil oli Ruhnu saare elektrivajadus kaetud täielikult taastuvelektri abil.

Lisatootmist ei ole plaanis

Lisatootmisüksusi taastuvenergia osakaalu suurendamiseks praegu saarele plaanis rajada ei ole. “Peame arvestama, mis on antud tarbimise kontekstis optimaalne. Praegune lahendus seda on. Kui tehnoloogia muutub efektiivsemaks ja odavamaks, võib tulevikus tekkida võimalus midagi saarele juurde paigaldada. Vaatame igal aastal üle analüüsi, millised on taastuvenergia tootmisandmed ja reageerime neile vastavalt,“ lisas Kebja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.