Eesti Energia blogi

Vaata videot: kuidas toimub 100 meetri kõrgusel tuuliku trafo vahetus?

Foto: kuvatõmmis/YouTube.

Juuni lõpus teostas Enefit Green Läänemaal Aulepa tuulepargis 100 meetri kõrgusel edukalt tuulikutrafo vahetuse. 

Trafo ehk transformaatori näol on tegemist olulise tuuliku komponendiga, mis aitab muundada tuuliku generaatorist väljuva vahelduvvoolu tugevuse väiksemaks.

Trafovahetuse muudab ainulaadseks tõsiasi, et nii suure ja kaaluka tehnilise osaga tuleb toimetada kõrgustes. Selleks tuleb kasutada vastavat kraanat, mida ei ole laialt saada.

Trafo vahetamine on täppistöö, sest rikkis trafo tuleb tuuliku gondlist eemaldada läbi selleks ette nähtud katuseava, mis on trafo laiusest ja pikkusest vaid 20 cm suurem. Seejärel tuleb uus trafo samast avast ka sisse asetada.

Kõige olulisemaks riskiteguriks on seejuures ilm ja eelkõige tuul. Tuulega sellist tööd teostada ei saa, sest see paneks trafo kraana otsas liikuma ning liikuv trafo võib kahjustada tuuliku gondli kandetalasid või gondlit ennast.

Ka kraanajuhi kompetents on sellistes tõstetöödes oluline, sest iga järsk liigutus niivõrd kõrge kraanaga võib põhjustada trafo kõikumise ning omakorda gondli või trafo vigastamise. 

Töid tehakse eriliselt kõrge kraanaga

Kraana kasutamise vajadus tekib tuuleparkides juhtudel, kui tuulikutel on vaja vahetada suuri ja raskeid detaile, näiteks labade remondi puhul või labalaagrite, käigukastide, generaatorite, trafode jm vahetusel.

Väiksemate detailide jaoks on tuuliku gondlisse paigaldatud telfer ehk tõstelahendus, mida on võimalik kasutada kergemate komponentide vahetuseks.

 „Möödunud aastal alustasime läbirääkimisi Ida-Virumaal baseeruva ja VKG kontserni kuuluva ettevõttega Viru RMT. Sai selgeks, et neil on Liebherr kraana, mille tipunoolte kasutamisega jõuaksime soovitud kõrgusteni. Võtsime eesmärgiks nende masina ja Viru RMT meeskonna ära proovida,“ kommenteeris Enefit Greeni juhatuse liige Innar Kaasik.

„Enefit Greenile on oluline, et saaksime oma tuuleparkide hoolduspartneritena kasutada kohalikke ettevõtteid.  Ühtpidi on see hea, sest pakume nii tööd kohalikele inimestele. Teisalt annab Eestis paiknev kõrgtööde kraana meile aga vajaliku paindlikkuse ja kiiruse, mis on rikete või plaaniväliste hooldustööde puhul tihti hädavajalik,“ sõnas Kaasik. 

Innar Kaasiku sõnul oli koostöö Viru RMT-ga käesoleva trafovahetuse projekti puhul viljakandev, sest töö sai nende abil edukalt sooritatud. 

Viru RMT juhataja Andry Pärnpuu tänab Enefit Greeni koostöövõimaluse eest.

„On rõõm, et Enefit Green usaldas meid osalema sellises vastutusrikkas ettevõtmises. Kuigi tööde käik ei olnud esialgu nii sujuv kui algselt planeerisime, saime siiski meie meeskonna ühiste pingutuste tulemusena kraanatöö uutes kõrgustes teostatud. Saadud uued kogemused ja teadmised toetavad tulemusliku koostöö arenemist nii meie seniste kui ka uute tellijatega,“ sõnas Pärnpuu.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.