Eesti Energia blogi

Väikesed muudatused viivad suuremani: avasta koduse elektrikulu kokkuhoiu võimalused

Foto: Shutterstock

Pea igas kodus leidub praegu vähemalt üks digiboks, ruuter, arvuti, veekeetja ja palju teisi elektriseadmeid. Mida rohkem kodumasinaid, seda enam tasuks kaaluda, kuidas saab väikeste muudatuste abil energiakulusid vähendada.

Lihtsate nippide abil saab seda teha igas majapidamises. Enamik energiasäästulahendusi võivad märkimisväärselt väiksema arve tuua juba järgmisel kuul.

Suurim säästupotentsiaal on kütteseadmetes

Suurim säästupotentsiaal peitub küttelahendustes, sest kuna Eesti kliimas peab kütma ligi pool aastat, kulub sinna ka kõige rohkem energiat.

Eramajades on küttekulude alandamine tihti võimalik ökonoomsema küttesüsteemi kasutuselevõtuga. Näiteks tasub kaaluda elektrikütte asendamist maaküttega, lihtsama lahendusena vana õliradiaatori või elektripuhuri asendamist energiasäästlikuma õhksoojuspumba asemele. Tehtud investeering võib end ära tasuda üpris kiiresti.

Vaheta energiaröövlist kodumasin säästlikuma vastu

Järgmisena tasub otsa vaadata vanematele kodumasinatele, mis neelavad tänapäevaste masinatega võrreldes kordades enam elektrit. Kõrges elektrikulus võib „süüdi“ olla nii vana televiisor kui ka pidevalt töötav nõrga energiaklassiga sügavkülmik. Vahetades 20-aastase külmiku uue A++ külmiku vastu, saab aastas säästa mitukümmend eurot.

Üldiselt tasuks uut kodumasinat ostes jälgida mitte ainult letihinda, vaid ka seda, kui palju seadme ülalpidamine tema kasutusajal maksab. Kallim, kuid ökonoomsem masin tasub sageli ära paari aastaga. Hinnanguliselt hoiavad A++ energiaklassi seadmed kokku 45% energiat võrreldes pikka aega tipuks peetud A energiaklassiga.

Hoia elektrikulul silm pidevalt peal

Kuna kogu Eesti on üle viidud kaugloetavatele tunnipõhistele arvestitele, saavad Eesti Energia kliendid oma elektrikulul soovi korral kasvõi tunnise täpsusega iseteenindusest või mobiiliäpist jälgida.

Võimalik on vaadata, kuidas on elektritarbimine ajas muutunud ning võrrelda seda nädala, kuu või aasta lõikes. Hoides oma tarbimisel pilku peal, näeb täpselt, millist mõju on arvetele avaldanud näiteks energiasäästlikumad kodumasinad või kütteperioodi algus.

Kui ilmneb kokkuhoiukohti ja edaspidi saab targemalt tarbides vähemalt ühe kilovatt-tunni, mõjutab see elektriarvet kolmekordselt, sest säästetud elektrienergia võrra väheneb ka makstav võrgutasu, elektriaktsiis ja taastuvenergiatasu.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.