Fermi Energia saatis kaks Eesti noort välismaale unistusi täitma

Eesti noored saavad tänu Fermi stipendiumile õppida Rootsi Kuninglikus Tehnoloogiainstituudis.Foto: Shutterstock

Eestis uue põlvkonna väikereaktori kasutuselevõtuks võimalusi arendav ettevõte Fermi Energia saatis teist aastat järjest kaks noort tuumaenergeetikat õppima. Stipendiumiga toetatakse välisõpinguid magistrantuuris kahe akadeemilise õppeaasta jooksul.

Seekordseteks stipendiaatideks on Elise Poom ja Ayrton Hüüs, kes mõlemad suundusid õppima Stockholmi Rootsi Kuningliku Tehnoloogiainstituudi (KTH) tuumatehnika magistriõppesse. See on inseneri- ja tehnikateaduste valdkonnas maailma parimate ülikoolide edetabelis inseneri- ja tehnikateaduste valdkonnas top 10 ülikooli hulgas. Lisaks on seal samal õppekaval õppinud neli Fermi Energia asutajat, Merja Pukari, Marti Jeltsov, Kaspar Kööp ja Henri Ormus, kellest esimesed kolm on seal ka doktoritööd kaitsnud.

“Minu jaoks on hästi oluline, et töö omaks selget mõtet ja missiooni ning oma suurest soovist tuumaenergiat õppima minna olen sõpradele-tuttavatele pajatanud juba üle viimase kahe aasta,” räägib värske stipendiaat Elise Poom. Niisiis on KTH-s õppimine ja võimalus uued teadmised hiljem koduriigis rakkesse panna, Poomi jaoks kui unistuse täitumine. “Mõlema osas olen tänulik Fermi Energiale, sest ma ei näe, kuidas ilma stipendiumita oleks võimalik Rootsis samal ajal elada ja korralikult õppimisele pühenduda ning seejärel noore kraadiomanikuna Eestisse tööle naasta, kui siin teema-alast tegevust ei toimuks,” lisab ta.

Fermi Energia juhatuse liige Henri Ormus ja stipendiaat Elise Poom.Foto: Fermi Energia

Eelmise aasta stipendiaat Mihkel Aavik, kes õpib Euroopa tuumatehnika õppeprogrammi magistriõppes, lõpetas edukalt oma esimese aasta Hispaanias Kataloonia Polütehnilises Ülikoolis (UPC), mis kuulub maailma 50 parima ülikooli hulka energeetika ja tehnika valdkonnas. Sellest sügisest jätkab ta õpinguid Pariisi Saclay ülikoolis.

Eelmise aasta stipendiaat Rainer Kelk omandab magistrikraadi tuumatehnika teaduskonnas Lausanne’i Föderaalse Tehnoloogiainstituudi ja Šveitsi Zürichi Tehnikakõrgkooli (ETHZ) ühisprogrammi raames. “Pärast esimest Lausanne’is veedetud semestrit olen nüüd ETHZ Zürichi hingekirjas. Sel semestril õpime rohkem tuumajaamade ohutusest, riskianalüüsi tehnikatest ja materjalidest. Lisaks olen endale võtnud ka semestriprojekti, mille käigus modelleerin arvutusliku vooludünaamika abil naatriumil töötava soojusvaheti. Lisaks käisin sel suvel kolm kuud praktikal NAGRAs. See firma tegeleb Šveitsis radioaktiivsete jäätmete lõppladestuse analüüsimisega ja planeerimisega,” räägib Kelk.

Fermi Energia stipendium antakse kaheks akadeemiliseks aastaks (2×10 kuud), 1000 eurot kuus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.