INTERVJUU Soome Roheliste erakonna esindaja Tea Törmänen: ka erakonna eelmine juht ütles, et tuumaenergiale vastu seista oli viga!

Tänu sellele, et Soome Roheliste erakond on muutunud tuumaenergia suhtes positiivseks, sai ka Tea Törmänen parteiga liituda, kuna ta on alati olnud tuumaenergia pooldaja.Foto: Erakogu

Rohelised üle maailma on valjuhäälselt kuulutanud, et on tuumajaamade vastu. Ometi on meie põhjanaabrid täna väga suured tuumaenergia kasutajad, selle arendamine käib pidevalt ning jääb mulje, et Soomes pole keegi kunagi tuumajaamadele vastu olnud.

Kuid nii nagu teistes riikides, on ka Soome roheliste erakond varem suhtunud tuumajaamade kasutamisse väga suure ettevaatlikkuse ja skepsisega. Kuidas on see suhtumine viimastel aastatel muutunud ning mis on põhjustanud mõttemallide muutust, selgitab Soome roheliste erakonna liige, bioloog ja keskkonnaalaste organisatsioonide võrgustiku RePlanet peasekretär Tea Törmänen.

Soome on tuumaenergia kasutamisel üks Euroopa juhtivaid riike. Kõrvalt vaadates jääb mulje, nagu oleksid soomlased alati olnud tuumaenergia poolt. Kas see on ka päriselt nii?

Tõepoolest, võib öelda, et soomlased on alati olnud pigem suured tuumaenergia pooldajad. Energiateollisuus on inimeste hoiakuid mõõtnud juba alates 1983. aastast ning soomlaste toetus on olnud üldjuhul pidevas tõusutrendis. 

Jah, pärast 2011. aasta Fukushima tuumaõnnetust toetus küll märkimisväärselt langes, kuid 2017. aastast on poolehoid taas väga kiiresti kasvanud. 2021. aastal oli soomlaste toetus tuumaenergiale suurem kui kunagi varem – 50 protsenti soomlastest soovib, et riik kasutaks veel rohkem tuumaenergiat. Näiteks pärast Fukushima õnnetust oli see kõigest 29% protsenti. 24% soomlastest arvab, et praegune kogus on hea, ja ainult 18% arvab, et meil peaks olema vähem tuumaenergiat (2011. aastal pärast Fukushimat oli see koguni 42%).

Kuidas on Soome roheliste erakonna suhtumine tuumaenergiasse aja jooksul muutunud?

Roheliste suhtumine tuumaenergiasse on viimaste aastate jooksul paljuski muutunud. Varem olid ka Soome rohelised tuumaenergia vastu, täpselt nagu paljudes teistes riikides. Nüüd on meil erakonnas aseesimees Atte Harjanen, kes räägib avalikult ja väga aktiivselt tuumaenergiast just positiivses võtmes. Tuumavastasus on meie ametlikest programmidest tänaseks väljas. Rohelised on hetkel ka valitsuses ning toetavad koos teiste erakondadega tuumaenergia kaasamist Euroopa Liidu taksonoomiasse.

Kui Olkiluoto kolmas reaktor hiljuti töösse lülitati, võttis Twitteris sõna ka meie juht Maria Ohisalo, kes teatas, et tegemist on suurepärase saavutusega.

Ka roheliste eelmine juht Ville Niinistö on Twitteris säutsunud, et tuumaenergiale kategooriliselt  vastu seista oli minevikus viga ja talle sobib, et tuumaenergia lisataks Euroopa Liidu taksonoomiasse. Sellest lähtudes on tõesti roheliste seisukohad päris palju muutunud. Tänu sellele sain ka mina roheliste parteiga liituda, kuna olen alati olnud tuumaenergia pooldaja ega talunud vastasseisu.

Tea Törmäneni sõnul on tuumaenergia väga usaldusväärne viis energia tootmiseks, kuna prognoositavad kulud on pidevalt teada. See on eriti oluline nii Soome kui ka Eesti jaoks, kus on väga külmad talvekuud.Foto: Erakogu

Mis on tuumaenergia poolt vaadatuna kõige suuremad väljakutsed, millega Soome peab kindlasti tegelema, et tuumaenergiat saaks võimalikult tõhusalt ja jätkusuutlikult ka tulevikus kasutada?

Kõige suuremaks murekohaks on meie praegune seadusandlus. Soome vajab kaugkütte jaoks kiiresti väikeseid moodulreaktoreid ning seetõttu peab erinevate õigusaktide kohandamine ja uuendamine olema prioriteet. Loomulikult on meie jaoks oluline ka Euroopa Liidu otsus lisada tuumaenergia taksonoomiasse, sest see soodustaks nii praeguste reaktorite eluea pikendamist kui ka investeeringuid uute reaktorite rajamiseks.

Millised on kasutegurid, mis Soome saab, kasutades elektri tootmiseks just tuumaenergiat?

Tänu tuumaenergiale on meil palju usaldusväärset, puhast ja taskukohast elektrienergiat. Tuumaenergial on energiatootmismeetoditest kõige väiksem keskkonna jalajälg, mida kinnitab hiljutine ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni raport. Rohelise maailmavaate esindajana on madal mõju keskkonnale kindlasti väga oluline aspekt, mis räägib tuumaenergia kasuks.

Aina enam räägitakse ka Eestisse esimese tuumareaktori ehitamisest. Mida te soovitate Eestile, millega peaks arvestama, kui räägitakse tuumajaamade rajamisest?

Esmalt veenduge, et arutaksite keskkonnakasu teaduslikust vaatenurgast. Paljuski just sellest tulenevalt muutsid ka rohelised Soomes oma seisukohta: teadus ütleb, et see energiatootmisviis on madala emissiooniga ja väikese mõjuga keskkonnale. Keset kliima- ja bioloogilise mitmekesisuse kriisi ei saa neid fakte lihtsalt ignoreerida. Soomes ei nõua isegi Greenpeace tuumareaktorite sulgemist ja meie Fridays for Future tegi avalduse, mis toetab tuumaenergia lisamist Euroopa Liidu taksonoomiasse. 

Faktid on keskkonna seisukohast selged, kuid oluline on arutada ka muid tuumaenergia eeliseid: see on äärmiselt usaldusväärne viis energia tootmiseks, millel on väga prognoositavad kulud. See on eriti oluline sellistes riikides nagu Soome ja Eesti, kus talved on aeg-ajalt väga külmad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.