Moltex moodulreaktor läbis regulatiivse läbivaatuse esimese etapi

Marti Jeltsovi sõnul annab litsentsieelsete hindamiste tulemus kinnitust, et väikeste moodulreaktorite arendamine liigub jõudsalt edasi.Foto: Fermi Energia

Maailmas on arendamisel mitukümmend erinevat moodulreaktori disaini ning neist Eestile potentsiaalikamatel hoiab Fermi Energia teraselt silma peal. Üheks selliseks reaktoriarendajaks on Moltex Energy, mille väikese sulasoolareaktori SSR-W 300 disain läbis Kanada tuumaohutuskomisjoni litsentsieelse hindamise esimese etapi. 

Kinnitus, et väikeste moodulreaktorite arendamine liigub jõudsalt edasi

Litsentsieelne disaini ülevaatus on valikuline teenus, mida Kanada tuumaohutuskomisjon pakub reaktoritootjatele, et kontrollida kavandatud reaktori projekti vastavust Kanada seadusandlikele nõuetele ja ootustele. 

“Fermi Energia saab teha Eestis kasutamiseks sobiliku tehnoloogia valiku alles pärast seda, kui mõni praegu arenduses olevatest reaktoritest on USA-s, Kanadas või Suurbritannias valmis ehitatud ja oma headust tõestanud, seetõttu ei saa litsentsieelse hindamise tulemust võtta veel praktiliseks aluseks, kuid annab kinnitust, et väikeste moodulreaktorite arendamine liigub jõudsalt edasi,” märkis Fermi Energia tehnoloogiajuht Marti Jeltsov.

“Tegu on üsna erilise reaktoridisainiga, mis eeldaks praktilises energiatootmises kasutamiseks spetsiifilist kütusetarneahelat, kuid kindlasti väärib see tehnoloogia tähelepanu ja reaalselt kasutusele võtmise võimaluste uurimist mitte ainult Eesti kontekstis,” selgitas Jeltsov.

Reaktori kütusena kasutatakse juba tekkinud tuumajäätmeid

Moltex Energy SSR-W 300 on 300-megavatine sulasoolareaktor, milles toodetakse energiat kiirete neutronite abil ning kütusena kasutatakse juba tekkinud tuumajäätmeid. Kogu reaktsioon toimub atmosfäärirõhul. Reaktor ei saa jahutuse puudumisel üle kuumeneda, kuna tuumkütust kandev sool kuumenedes aeglustab tuumareaktsioone. Esimene katsereaktor on plaanitud valmima 2030. Aastaks Kanadas Point Lepreau tuumajaamas.

Fermi Energia on moodustatud arendamaks võimalust võtta Eestis kasutusele uue põlvkonna väike moodulreaktor Eesti energia varustuskindluse ja kliimaeesmärkide täitmiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.