Fermi Energia tuumablogi

Olkiluoto tuumajaamas lõpetati korraline hooldus

Tuumajaamade kütuse laadimine ja hooldustööd võetakse tavaliselt ette neil perioodidel aastas, kus elektritarbimine on väiksem, üldjuhul suvel.Foto: Fermi Energia

Soomes Olkiluoto tuumajaamas lõpetati 18. juunil kell 5.52 iga-aastane korraline hooldus, kui Okiluoto teine reaktor ühendati taas üleriigilise võrguga, teatas jaama omanik ja operaator Teollisuuden Voima Oyi.

Esimese reaktori hooldus hõlmas endas tuumakütuse vahetamist ja mitmeid ülesandeid, mis eelmisel aastal üle-maailmse COVID-19 pandeemia tõttu edasi lükati. Näiteks vahetati hoolduse käigus põhitrafo ja tehti reaktori primaarahela rõhukatsetusi. Hooldus algas 25. aprillil ja lõppes 11. mail.

Teise reaktori hooldus algas 16. mail ja lõppes 18. juunil. Lisaks tuumakütuse vahetamisele hõlmasid suuremad tööd pumba ja torustike väljavahetamist jahutussüsteemis, elektrikaablite isoleeritud läbiviigumoodulite väljavahetamist, toiteveesüsteemi ringlusliini modifikatsiooni, mahuti lekkekindluse katset ning reaktori surveanuma põhja kontrollimist ja vaakumpuhastust.

Tuumajaamade kütuse laadimine ja hooldustööd võetakse tavaliselt ette neil perioodidel aastas, kus elektritarbimine on väiksem, üldjuhul suvel. Hoolduse käigus tehakse hulgaliselt oluliste sõlmede kontrolle ning vahetatakse välja detailid, mille liigne kulumine või purunemine võiks tuua kaasa jaama seiskamise. Sel viisil läbivad tuumajaamad regulaarselt “tehnoülevaatuse” iga kütusevahetuse käigus. 

Tuumakütus on jaama sisenedes suhteliselt madala radioaktiivsuse tasemega, kuid tuumareaktsioonide käigus radioaktiivsus kütuses tõuseb ning teatud aja jooksul tuleb kütus uue vastu vahetada, ning kasutatud kütus selleks mõeldud basseini “jahtuma” panna. Tuumakütustest saad lähemalt teada Fermi Energia Reaktorireedest ning tuumajäätmete kohta võid lisa lugeda moodulreaktor.ee lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.