Poolakad astuvad olulise sammu oma esimese tuumaelektrijaama rajamiseks

Poolas asuva uurimisreaktori Maria sisemus.Foto: Fermi Energia

Poola näeb tuumaenergias väga suurt võimalust tagada riigi energiavarustus ning saavutada 2050. aastaks kliimaneturaalsus. 

Poola kliima- ja keskkonnaküsimuste aserkantsler Adam Guibourgé-Czetwertyński ütles Tuumaenergia Agentuuri veebiseminaril, et nad soovivad selle aastaga viia lõpule oma esimese kommertskasutuseks mõeldud tuumaelektrijaama keskkonnamõju hindamise ja asukohaaruande koostamise.

Guibourgé-Czetwertyński ütles ka, et valitsus töötab välja uut seadusandlust, et võimaldada ja tõhustada investeeringuid riigi ambitsioonikasse tuumaprogrammi. Tuumainvesteeringute seadusandlus peaks saama valmis 2022. aasta esimeses kvartalis ning jõuab siis ministrite nõukogule kinnitamiseks.

Juulis avaldati meedias, et uued õigusaktid võivad riigi esimest kaubanduslikku tuumaprojekti kiirendada koguni 18 kuu võrra.

Rahastamismudeli loomisest sõltub tulevikus elektri hind

Poola plaanib järgmisel aastal valida tuumajaama tehnoloogia tarnija, kellest saab kuni 49%-lise osalusega partner riigi tuumaprojekti ettevõttes PGE. Guibourgé-Czetwertyński ütles, et see “jagatud risk” on ülioluline ja investeeringute keerukuse tõttu on iga partnerlus pikaajaline.

“Poola jaoks on rahastamine praegu üks olulisemaid küsimusi,” ütles ta. “Tuumaenergia arendamist puudutavad otsused toovad endaga kaasa palju väljakutseid ja kõige olulisem nende hulgas on praegu investeeringu jaoks sobiva rahastamismudeli loomine.

«See otsus mõjutab ka tuumajaamas toodetava elektri hinda tulevikus. See on väljakutse, millega peame silmitsi seisma,” märgib Guibourgé-Czetwertyńsk.

Veebiseminari ajal küsiti hr Guibourgé-Czetwertyńskilt, kuidas mõjutaks Poola tuumaenergia plaane, kui tuumaenergia jäetakse välja Euroopa Liidu säästva rahastamise taksonoomiast, mis hakkab reguleerima investeeringuid tegevustesse, mida Euroopa Liit näeb keskkonnasõbralikuna. Ta ütles, et tuumaenergia välistamiseks pole faktilist ega teaduslikku alust. „Tuumaenergia taksonoomiast väljajätmisel oleks eraettevõtete investeeringud problemaatilisemad. See seaks kahtluse alla meie võime olla 2050. aastaks kliimaneutraalne. 

Poola soovib ehitada 6000–9000 MW installeeritud tuumavõimsust. Kavandatava kuue tuumareaktori esimese tuumareaktori ploki kaubanduslik käivitamine on kavandatud 2033. aastaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.