Puhtam kui tuul ja päike: ÜRO tunnustab tuumaenergiat kui madalaima süsinikuheitmega elektriallikat

Selline peaks välja nägema Suurbritanniasse ehitatav Hinkley Point C tuumaelektrijaam.Foto: EDF Energy

Tuumaenergia mängib võtmerolli kliimaeesmärkide saavutamisel. ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni uues aruandes, milles uuriti erinevate tehnoloogiate elutsükli jooksul toodetud süsinikku, tuuakse välja, et tuumaenergia tekitab oma eluea jooksul vähem süsinikdioksiidi heitmeid kui ükski teine tehnoloogia.

Aruande autorid märgivad, et tuumaenergia vajab oma eluea jooksul kõige väiksemat maa-ala ning võrreldes teiste tehnoloogiatega kasutab kõige vähem ka erinevaid mineraale ja metalle. Võrreldes fossiilkütustega on nii tuule- päikse- hüdro- kui tuumaenergia mõjud ökosüsteemidele väiksemad, seejuures on väikseim mõju toodetud energiaühiku kohta tuumaenergial ning järgnevad tuuleenergia ja katustele paigaldatud paneelidest toodetud päikeseenergia.

Energiatehnoloogiate mõju erinevatele ökosüsteemideleTabel: Fermi Energia

Süsinikujalajälg on isegi väiksem kui tuuleenergial

Tuuma- ega taastuvad energiaallikad ei tekita tootmise käigus süsinikdioksiidi, kuid päris ilma jäätmeteta ei saa ükski tehnoloogia hakkama. Iga energialiik toodab erinevates etappides — ehitamisel, kasutamisel ja hilisemas lammutusprotsessis mingil määral süsinikdioksiidi.

Euroopa Majanduskomisjon leidis, et tuumaenergial on madalaim süsinikdioksiidi jalajälg, seda arvutati mõõtes süsinikdioksiidi eraldumise hulka ühe kilovatttunni (kWh) elektrienergia kohta. See on madalam, kui mis tahes muud tehnoloogiat kasutades.

Majanduskomisjoni uuringust sõltumatult hinnati energialiikide süsinikheitmeid ka Suurbritannia uuringus, kust selgus samuti, et uusimate tuumaelektrijaamade süsinikdioksiidi kogused on isegi väiksemad kui tuule- või päikeseenergial.

Tuumaenergia kogutsüklis eraldub 1 kWh energia tootmise kohta 5,1–6,4 grammi süsinikdioksiidi.Tabel: Fermi Energia

Tuumaenergia kogutsüklis eraldub 1 kWh energia tootmise kohta 5,1–6,4 grammi süsinikdioksiidi. Näiteks tuuleenergia puhul jääb kogutsükli süsinikdioksiidi heide 7,8-21 grammi vahele ning põlevkivielektril on see 753-1095 grammi CO2. Vahe on märkimisväärne.

Tuumaenergial on oluline roll kliimaeesmärkide täitmisel

Suurbritannia Tuumatööstuse Assotsiatsiooni tegevjuht Tom Greatrex ütles raportile tuginedes, et detailne ja teaduslik hinnang kinnitab, et tuumaenergia näol on tegemist rohelise ja säästva tehnoloogiaga, mis kasutab vähem süsinikku, väiksemat maa-ala ning vähem erinevaid materjale kui ükski teine tehnoloogia.

Millises koguses materjale vajavad erinevad energiatehnoloogiad?Tabel: Fermi Energia

“Kui tahame tõsiselt heitkoguseid vähendada ja saavutada kliimaeesmärke, siis peame tegutsema teaduslikult ja ehitama uusi tuumajaamu koos muude vähese süsinikdioksiidiheitega energiaallikatega,” rõhutab Greatrex.

Hiljuti toimunud kliimakonverentsil COP26 ütles Rahvusvahelise Energiaagentuuri tegevdirektor dr Fatih Birol, et tuumaenergial on mängida märkimisväärne roll kõigis stsenaariumites, kus soovitakse nulleesmärke täita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.