Fermi Energia tuumablogi

Tuumaenergia vähendaks märgatavalt laevanduses tekkivaid süsinikuheitmeid

Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (IMO) on hoiatanud, et kui laevatööstus eraldab täna peaaegu 3% maailma süsinikuheitmetes, siis samamoodi jätkates võib see 2050. aastaks kolmekordistuda.Foto: WWK Photography / Shutterstock

Laevandussektor on väga suur kasvuhoonegaaside tootja, mis toodab näiteks rohkem süsinikuheitmeid kui lennundussektor. Olukorra parendamiseks saaks ekspertide sõnul võtta kasutusele rohkem tuumaenergiat, mida saaks laevanduses võrreldes tänase olukorraga tunduvalt efektiivsemalt ära kasutada. 

Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (IMO) on hoiatanud, et kui laevatööstus eraldab täna peaaegu 3% maailma süsinikuheitmetes, siis samamoodi jätkates võib see 2050. aastaks kolmekordistuda. Mereorganisatsioon teeb tööd selle nimel, et laevandussektor vähendaks heitkoguseid 2050. aastaks võrreldes 2008. aastaga vähemalt poole võrra.

Tuumaenergia kasutuselevõtt on üks lahendus

“Merendussektor peab süsinikuheitmeid vähendama ning see survestamine on paljuski ülemaailmsete organisatsioonide ja tarbijate teha,” öeldakse puhta õhu töörühma (CATF) laevandust käsitleva valge raamatu sissejuhatuses.

Uuringus “Kuidas tuumaenergia null-süsinikkütused võivad aidata kaasa meretranspordis süsinikdioksiidi heidete vähendamisele” vaadeldakse, kuidas laevandussektori üleminek tuumaenergiast saadavale vesinikule või vesiniku abil toodetud kütustele (näiteks ammoniaak või muud sünteetilised kütused) võimaldab vähendada märgatavalt tänaseid suuri süsinikuheitmete koguseid.

Sellise sammu astumine ei ole lihtne ülesanne ning vajab nii laevandusettevõtete, erinevate reguleerivate asutuste ning ka tuumaenergia pakkujate vahelist ühist koostööd.

Parima kasu saamiseks tuleb uuringutesse panustada

USA panustab juba täna rahaliselt tuumaenergiaga toodetud vesiniku ja muude sünteetiliste kütuste uurimistöödesse. Eelmisel aastal teatas USA energeetikaministeerium ligikaudu 64 miljoni dollari suurusest rahastusest 18 erinevale projektile, mille eesmärgiks on mõista vesiniku eeliseid majanduses.

Suurbritannias esitati riikliku tuumalabori hiljutises aruandes tegevuskava, mille eesmärgiks on toota 2030. aastaks tuumaenergia abil 5 gigavatti energiat ning 2050. aastaks suurendada see 12 gigavatini, millega on võimalik toota 1600 megatonni vesinikuenergiat.

Praegune modelleerimine näitab, et juba 3 gigavatti tuumaenergia kasutamist võib vähendada poole Suurbritannia laevastiku senisest süsinikdioksiidi kogusest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.