Vaata pilti: kas Eesti energiaprobleemi võiks leevendada see voolujooneline ja läikiv Linda?

Selline näeks välja Eestisse kaalutav moodulreaktor Linda.Foto: GE Hitachi

Kaasaaegne tuumajaam ei ole kaugeltki Simpsonite multikast tuttava pilt betoonkärakast, mille kohal kõrguvad hiiglaslikud tossavad korstnad Kui elektrijaam kasutab jahutuseks lähedalasuva veekogu vett, ei ole suuri jahutustorne vaja.

Eestisse planeeritav BWRX-300 keevaveereeaktor ehk Linda

Eestisse planeeritavale BWRX-300 keevaveereeaktorile pandi suupärasem ja rahvuslikult kaunis nimi – Linda.Foto: GE HItachi

Eesti puhul on kõige enam räägitud GE Hitachi Nuclear Energy poolt välja töötatud BWRX-300 keevaveereaktorist, millele Fermi Energia on pannud suupärasema ja rahvuslikult kauni nime – Linda.

3D-piltidelt näeme, et planeeritav reaktor ei ole hirmuäratav tossavatest korstnatest koosnev tööstus. Tegemist on kümnenda põlvkonna keevaveereaktoriga, mille töökindlus on saanud kinnitust juba sama tüüpi vanemate põlvkondade reaktorite juures.

300 megavatise elektrivõimsusega väike moodulreaktori kasutab loomuliku tsirkulatsiooniga vesijahutust. Esimese sellise reaktori rajamist alustatakse 2024-2025. aastal Kanadas ning kommertskasutusse jõuab see 2027-2028. aastal. Nii on ka Eestil võimalik jälgida reaktori ehituse käiku ja hinnata protsessi ning siin ettevalmistusi teha.

BWRX-300 ehitamisel kulub näiteks 90 protsenti vähem betooni kui nn tavalise suure tuumajaama juures ning kogu toodetava elektrimahu kohta on BWRX-300 ehitusmaht lausa 50 protsenti väiksem. Disaini lihtsus muudab selle tootmise veelgi soodsamaks.

Sizewell B tuumajaam Inglismaal

Sizewell B tuumajaam Inglismaal on Ühendkuningriigi kõige efektiivsema tootlikkusega elektrijaamFoto: Phil Silverman / Shutterstock.com  

Inimeste kujutluspiltidesse tulevate tornide näol on üldse üldjuhul tegemist veejahutusseadmete ehk jahutustornidega, kus toimub vee jahutamine. Erinevad jahutustornid on iseloomulikud ka teistele soojuselektrijaamadele. Olenevalt tuumajaama asukohast on võimalik vett jahutada ka jõe, järve- või mereveega, mistõttu ei pea suured tornid ilmtingimata jaamade juurde kuuluma.

Näiteks Sizewell B tuumajaam Suffolki rannikul, mis on Suurbritannia kõige kaasaegsema ning samas ka ainsa surveveereaktoriga. 1198 MW võimsusega jaama ehitamist alustati juba 1988. aastal ning kommertskasutusse jõuti 1995. aastal. Sizewell B on ka riigi kõige efektiivsem tuumareaktor, mis suudab varustada elektrienergiaga kogu Ida-Inglismaa 2,57 miljonit majapidamist. 

Kokku on Ühendkuningriigis täna 13 toimivat tuumaelektrijaama. Sizewell B tuumajaam suudab oma ühe surveveereaktoriga toota enam kui 10 protsenti kogu riigi tuumaenergiast. Kokku on Ühendkuningriigi tuumajaamad tootnud enam kui 2000 teravatttundi (TWh) süsinikuvaba elektrit, mis on piisav, et tagada elekter riigi kõigile elanikele enam kui 18 aastaks.

Trawsfynyddi tuumaelektrijaam Walesis

Walesi ehitatud tuumajaam oli 1965. aastal riigi ainus sisemaale ehitatud tuumajaam.Foto: Shutterstock

Ka Walesist võib leida tuumajaama, millel puuduvad suured jahutustornid. Trawsfynyddis asuv kahe reaktoriga tuumaelektrijaam oli 1965. aastal riigi ainus sisemaale ehitatud tuumajaam, mille jahutusvesi võeti veehoidlast, mis samal ajal varustas veega ka Maentwrogi hüdroelektrijaama.

Trawsfynyddi tuumaelektrijaama võimsuseks oli kokku 470 megavatti. 1991. aastal lõpetas tuumajaam senisel kujul töö, kuid see ei tähenda, et Walesil ei oleks soovi tuumaenergiaga edasi tegeleda. 

Kliimaneutraalsuse eesmärkide täitmiseks otsib Wales võimalusi uue tuumajaama rajamiseks. Valitsus on selle jaoks määranud juhi ettevõttele, mille ülesandeks on uurida võimalusi uue põlvkonna reaktorite väljatöötamiseks ning kasutuselevõtuks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.