Makeitneutrali digi-väljakutse: kustuta kõik oma failid!

Foto: Makeitneutral

Eesti oma cleantech idufirma Makeitneutral, mis tegeleb ettevõtete CO2-jalajälje kompenseerimise ja Eestisse uute puude istutamisega, alustab uuel nädalal digiprügi kustutamise kampaaniat.

28. jaanuar on ülemaailmne digikoristuspäev ja Makeitneutral kutsub üles kõiki ettevõtteid ja inimesi oma digiprügist vabanema.

Osaleda saavad kõik ja digitaalse jalajälje vähendamiseks on võimalusi mitmeid.

Prügi pole mõtet säilitada

Teadlaste hinnangul tarbivad kõik internetti ühendatud seadmed 2025. aastaks lausa ühe viiendiku maailmas toodetud elektrist.

Kõikide seadmete arvelt elektritarbimist koomale tõmmata ei saa, aga kindlasti võiks vähendada failide hulka suurtel pilveplatvormidel ja andmefarmides, mis on tohutud energiaröövlid.

Seda hoolimata sellest, et kasutusele on võetud ka roheenergia-allikad.

“Pilveserverid on muutunud nii odavamaks, et lihtsam on uuendada kuutasuga paketti ja jätta kõik vanad failid alles, kui hakata läbi sõeluma aastatetaguseid sadasid fotosid, videoid ning teisi faile,” selgitas Makeitneutrali asutaja Kristjan Kippar. “2000. aastal oli keskmine kõvaketta suurus 8,4GB ning see maksis omajagu raha. Täna 1TB paketid pole iCloudis ja Dropboxis midagi erilist. Sellepärast juhime tähelepanu kasutult seisvatele failidele, mille alles hoidmine kulutab energiat ja suurendab CO2 jalajälge.”

Kas digiprügi on päriselt prügi?

Lühike vastus on: jah. Üks e-kiri tekitab 4 grammi CO2. Iga spämmikiri paiskab atmosfääri 0.3 grammi CO2 ja seda ka juhul, kui sa kirja ei ava. Mida pikema kirjaga on tegu, seda rohkem CO2 see tekitab. Kui kirjaga on kaasas mõni dokument, pilt või muu fail, võib CO2 kogus ühe kirja puhul ulatuda 50 grammini. 

Kõik, mida me internetis teeme, kasvatab meie CO2-jalajälge ja seetõttu tasub kõigil oma toimetamised aeg-ajalt üle vaadata. Kustuta telefonist, tahvelarvutist või arvutist ära kõik vanad e-kirjad, spämmikaust, vanad pildid ja videod või muud failid, mida sa tegelikult enam ei vaja. 

Milleks seda kõike ikka alles hoida?

Digikoristamise päev

Makeitneutral on punti võtnud Eesti armastatud sportlased, muusikud, meelelahutajad ja poliitikud, kes vaatavad üle oma telefonid ja arvutid ning löövad seal korra majja.

Väljakutse käigus selgub, kes on endaga kaasas kandnud hiiglaslikku kogust digitaalset prügi ja kasutuid faile ja kui suurel määral on võimalik nende digitaalset jalajälge parandada.

Anna meile teada

Keda soovid näha oma vanu faile sorteerimas? Või äkki tead kedagi, kellel võiks olla suures koguses digiprügi, mida võiks kaamerasilma ees kustutada?

Anita Sibul kustutab 1240 fotot.

Anna meile kommentaarides teada ja Makeitneutral läheb kaameraga kohale kustutama.

Loe, kuidas Makeitneutral Teliaga koos digiprügi koristust teeb ja tarbi uuel aastal keskkonnasõbralikult.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.