Makeitneutrali blogi

Loodusega sina peal: kust tekivad koju superbakterid ja misasi on probiootiline puhastusvahend?

Foto: Shutterstock

Pro & Bio on üks nendest e-poodidest, mis teeb koostööd Eesti cleantech idufirmaga Makeitneutral, et vähendada oma CO2 jalajälge ja anda klientidele võimalus loodusele midagi tagasi anda. Tegemist on hügieeni- ja puhastusvahendite brändiga, mille tooted ei ohusta tervist ega looduskeskkonda.

Kas oled mõelnud, kui kaua püsib pärast põhjalikku koristust puhtus põrandal, mööblil, vannitoas ja teistel pindadel? Või mis juhtub bakteritega, kui kasutada kodus või kätel regulaarselt desovahendit?

Vastus: vähem kui tund ja bakterid muutuvad järjest tugevamaks.

Ka hävitatud bakter võib olla ohtlik 

Praegusel viiruste tipp-ajal kasutatakse tavapärasest rohkem desovahendeid nii kätel kui kodudes. See on igati mõistlik, aga oma tervise ja looduse nimel tasub oma hügieeni- ja puhastusvahendeid hoolikalt valida.

Tavalise desovahendi probleem on see, et see on natuke liiga tõhus. Tappes pea kõik pindadel leiduvad mikroorganismid, loob vahend mõnusa orgaanikihi, mis sobib hästi toiduks ja pesitsuspaigaks järgmistele bakteritele.

Selle vastu aitab, kui desovahend pärast pindadele pihustamist korralikult ära pühkida, aga veel parem variant on see asendada hoopis probiootilise vahendiga.

Probiootilised vahendid lagundavad ära pindadele tekkinud ograanikihi ja tekitavad selle asemele headest bakteritest koosneva kaitsekihi. See tähendab, et köögilaual ja ukselingil kahjulikud mikroobid enam vohada ei saa

Teine üsnagi mõjuv põhjus, miks puhastada kodu probiootilise vahendiga, on aeg.

Kui puhastad pinnad ära tavalise biotsiididel põhineva desoainega, püsivad need puhtad keskmiselt 30 minutit

Probiootilised vahendid annavad aga kaitse mitmeks päevaks. 

Mis ei tapa, teeb tugevaks

Bakterid kui elusorganismid käivad eluoluga kaasas. See tähendab seda, et kui kasutad antibakteriaalseid desoaineid või puhastusvahendeid liiga tihti, liiga palju või liiga kaua, harjuvad bakterid sellega lihtsalt ära

Bakteritel, just nagu inimestel, võib tekkida teatud ainete suhtes resistentsus.

Resistentsed bakterid on aga oluliselt ohtlikumad, sest neid on raskem hävitada ja nad levitavad nakkuseid eriti kiiresti. Siis tuleb võtta kasutusele uued puhastusained, mis on piisavalt tugevad (mürgised), et hävitada ära uued ja tugevamad mutant-bakterid

Mida tugevam on puhastusaine, seda rohkem hävitab ta ka häid baktereid. Ja see mõjutab negatiivselt inimtervist ja looduskeskkonda.

Seda me ei taha. 

Vana hea vesi ja seep on märksa parem kui desoaine.

Käsi ja kodu võiks pesta seepärast seebi ja veega või muretseda endale probiootilised puhastusvahendid, mille vastu bakteritel resistentsust ei teki. 

Vali, mida sisse hingata

Kõige mugavam on koristada pihustatavate vahenditega. Pihustad otse pinnale ja siis nühid lapiga puhtaks.

Aga miks pärast koristamist pea valutama hakkab?

Häda on selles, et vahend jääb lendlema ja tubases õhus hingad sa seda tõenäoliselt koristamise käigus omajagu sisse. Mürgisemad puhastusvahendid võivad tekitada igasugu tervisehädasid. Alustades peavalust või limaskestakahjustusest ja lõpetades astma või hingamisteede infektsioonidega.

Inimese organism on puhastusvahendites leiduvate kemikaalide suhtes küllaltki tundlik.

Halvemal juhul võivad puhastusvahendites leiduvad kemikaalid suurendada ka vähi riski.

Probiootiliste vahenditega seda muret pole.

Telli ja istuta

Makeitneutral hoolitseb selle eest, et iga ettevõte saaks äri teha nii, et tellimused ja teenused jõuaksid klientideni võimalikult süsinikuneutraalselt ja metsa-positiivselt. Üks osa koostööst seisneb selles, et Makeitneutrali koostööpartnerid pakuvad oma klientidele võimalust istutada iga ostu või tellimuse kohta Eesti metsa juurde üks puu

Nii ka Pro & Bio e-poes.

Mõne toote puhul on puu istutamine juba tellimusse sisse arvestatud, mõne puhul saab klient valida, kas soovib anda puu istutamiseks väikse lisapanuse.

Puud istutatakse maha kevadel ning kõik istutatud puud saavad oma unikaalse jälje ning kantakse metsadigitaliseerimise platvormile. Peale istutamist saavad puu tellijad kinnituse ühes koordinaatidega.

Hetkel on Makeitneutralil broneeringus 2 miljonit taime ja kevadel on plaanis need ka mulda istutada. Soovid anda oma panuse? Anna meile teada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.