Makeitneutrali asutaja Kristjan Kippar: maailmaparandaja pisik on mul lapsest saati, paljudel teistel ka

Tänu puudele on enam kui 1,6 miljardil inimesel täna töökoht. Foto: Shutterstock 

Eesti cleantech idufirma Makeitneutral hoolitseb selle eest, et iga ettevõte ja klient saaksid anda endast parima, et tellimused ja teenused liiguksid võimalikult süsinikuneutraalselt ja metsa-positiivselt

Üks ettevõtte asutajatest on Kristjan Kippar, kelle teekond Makeitneutrali loomiseni on olnud pikk ja põnev.

Haarasime Kipparil nööbist ja uurisime lähemalt, kuidas ettevõttes elu käib.

Kust sündis Makeitneutrali idee?

Üks valdkondadest, milles olen pikalt sees olnud, on e-kaubandus, mis pole just kõige suurema jalajäljega valdkond. Seda kusjuures juba sellest ajast saati, kui Eestis ei olnud veel ühtegi pakiautomaati. Olen ainuüksi Eesti ettevõtlusmaastikul vahendanud ja saatnud teele üle poole miljoni tellimuse, olnud omadega nii-öelda tipus kui ka pankrotis

Viimase kahe aastaga hakkasid füüsilised ärid vastukarva käima ja vahepeal jõudsin äripartnerile öelda, et paneme pillid kotti ja firmad hoopis kinni, teeme midagi kasulikku. See poleks aga midagi lahendanud, turg teadupoolest tühja kohta ei salli.

Lõputu müümise ja tarbimise asemel peaksid kõik igapäevaselt maailmale hoopis midagi tagasi andma. Esimene mõte, kuidas ise seda teha, millest kõik arusaavad ja ka kasu on, oli puude istutamine, just uusistutamine. Puud on meie planeedile tohutult kasulikud. Puud toodavad meile hapnikku, seovad CO2, on koduks lindudele ja loomadele ning langetavad kuumadel suvekuudel keskmist temperatuuri. 

Tänu puudele on enam kui 1,6 miljardil inimesel täna töökoht.  

Me ei tunneta maailma selliselt nagu uudised ja dokumentaalid meile seda näidatavad, näib nii kauge ja ulmeline. Elame igas mõttes paradiisis, aga ei oska seda üldse väärtustada.

Oleme kõik harjunud tarbima, aga lõputult see jätkuda ei saa ja juba oleme maha jäänud oma harjumuste ümberpööramises, juba on väljasurnud erinevaid liike meie kõigi mõjutuste tõttu, kliima muutunud ekstreemsemaks. Mõelge, ühe eurooplase, meie endi päevane jalajälg on 29kg…

Korralik rohepööre võtaks ettevõttes omajagu aega ja ressursse, ressursse, mis on kahjuks sageli piiratud. Ka oma kogemus näitas, et see pole üldse nii lihtne.

Ometi nägime, et ettevõtetel on olemas tõsine soov muutuda ja toimetada vastutustundlikumalt. Soov oli olemas, aga tööriistad puudu. Selle tühimiku täiteks saigi loodud Makeitneutral. 

Kristjan KipparFoto: erakogu

Mida Makeitneutral ikkagi teeb?

Makeitneutral arendab ja ehitab digitaalseid tööriistakomplekte, et kõik ettevõtted, e-ärid, eraisikud saaksid hõlpsamini kliimameetmeid igapäevaellu integreerida. 

Koos Makeitneutral partnerite ja üksikute toetajate ökosüsteemiga kiirendab Makeitneutral platvorm kliimalahenduste kättesaadavust ja kasutuselevõttu peamistes võtmetehnoloogiates, ning neutraliseerib iga ühiskonnaliikme ja ühiskonna kui terviku kliimajäljed.

Näiteks on e-poe pidajal võimalus pakkuda kliendile et istutab tehtud ostu kohta ühe puu: klient teeb ostu ja Eesti metsas hakkab kasvama uus puu. Just nimelt uus puu ehk uusistutus, mitte peale raietegevust puude peale panemine, see ei loo uut lisandväärtust me keskkonda, sest oleks niikuinii sinna pandud. 

Kui esialgne koostöö toimus e-poodidega, siis nüüdseks on metsa-positiivsusest osa saanud mitmed autosalongid, idufirmad ja kuller- ja taksofirmad, kes kõik soovivad, et maailm püsiks roheline. Tegelikult tahavad sellesse panustada kõik. 

Üks osa meie tööst on puude istutamine ja esmane eesmärk on istutada planeedile miljard puud ning võtta hoole alla veelgi suuremas koguses olemasolevaid metsakooslusi. Nii saame kaitsta sadade miljonite lindude ja loomade elupaiku ja metsi. Puud on üks osa, jõuame ka meredeni ning uut tehnoloogiate juurutamiseni.

Kui ettevõtetel aega napib, teeme meie nende eest kogu töö ise ära. Meie kui ettevõtte eesmärk on pakkuda mugavat ja lihtsat viisi, kuidas toetada metsi ja päriselt neutraliseerida ettevõtte tekitatud heitgaasid. Kahjuks selliseid projekte liigub aina rohkem, kus luuakse äge fassaad ettevõttele ning automaatsed platvormid, aga sisuline ja tähtsaim osa jäetakse lohakile. Olemasolevate metsade CO2 mängitakse ümber teenusteks ja ei anna looduse jaoks mitte midagi juurde.

Meie kui maailmakodanike eesmärk ja kohustus planeedi ees on jõuda oma tegevusega võimalikult paljude inimesteni ning õpetada neile, kuidas suure tarbimise kõrvalt maailmale midagi päriselt tagasi anda.

Mida kujutab endast Makeineutrali platvorm?

Metsade digitaliseerimine. Plokiahelale tehtud süsteem olemasolevate metsade täpne kaardistamine ning iga uusistutamisega istutatud puud saavad unikaalse nö sõrmejälje ja lähevad plokiahelasse ning nende kasvul ja käekäigul hoitakse ka silm peal.

Süsinikunegatiivne tööriistakomplekt koos API-dega ettevõtetele ja eraisikutele. Ettevõte saab iseteeninduskeskkonnas näha oma praegust jalajälge ning erinevaid projekte ja neutraliseerimisvõimalusi.

World Green Up Day raames hakkab paaril päeval aastas toimuma suur ülemaailmne puude istutamine. Platvorm annab kogu info iga riigi eestvedajatele, kes siis omakorda jagavad selle edasi ettevõtetele ja kõigile huvilistele. Ka need puud saavad unikaalse sõrmejälje ja digitaliseeritakse ning nende kasvul ja käekäigul hoitakse ka silm peal. 

Sellest kasvab omakorda välja CO2 kauplemissüsteem, mis elab oma elu krüptomaailmas ning DeFi projektid saavad oma digijalajälgi koristada meie abiga, aga see viimane saab olla ainult juhul kui riigid ei arvesta meie metsi enda CO2 kvootide sisse.

Mida saaksid inimesed kohe teha, et metsi kaitsta ja oma jalajälge vähendada?

Praegu on kõige lihtsam viis teha oma ostud meie partneritelt ning lisada tellimusele puu istutamine.

Kui kellegi lemmikpoodi praegu Makeitneutrali partnerite hulgas pole, siis tasub sellest meile kindlasti teada anda. 

Üsna varsti saavad eraisikud Makeineutrali abil võimaluse keskkonnahoidu rohkem panustada:

  • enda auto tekitatud heitgaaside neutraliseerimine;
  • enda lennureisi CO2 neutraliseerimine;
  • lihtne puude annetamine (sünnipäevaks, tähtpäevaks või niisama heast tahtest);
  • äpp telefoni, mis näitab ka seda jalajälge, mis tekitad kui nutitelefoni igapäevaselt kasutad; 
  • nipid/trikid kuidas oma digijalajälge vähendada ilma sentigi kulutamata.

Hoia Makeitnuetrali tegemistel silm peal ettevõtte kodulehel või Facebooki lehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.