Makeitneutrali blogi

Proovi ka: testisime uut digiprügi kalkulaatorit ja tulemus oli pehmelt öeldes ehmatav

Foto: Shutterstock

Sel nädalal alustas Eesti oma cleantech idufirma Makeitneutral digiprügi kustutamise kampaaniaga, mille raames kutsub ettevõte üles inimesi kustutama oma vanu faile, pilte, videoid ja e-kirju, mis niisama seistes keskkonnale kahju teevad.

Geenius arvutas Makeitneutrali kodulehel välja, kui suureks võib kasvada ühe töötaja digitaalne jalajälg.

Mõne klikiga kord majja

Makeitneutrali kodulehel on oma digiharjumuste mõõtmiseks digiprügi kalkulaator, kuhu saad märkida, mitu e-kirja, pilti ja dokumenti sa kustutad, et näha kui palju väheneb sinu CO2 jalajälg.

Geeniuse toimetaja Lilian proovis järele, kui palju digiprügi õnnestuks tal kustutada isikliku ja töö kirjakasti ja nutitelefoni peale kokku. Tulemus oli paras ehmatus – kogu senise andmemajanduse säilitamine paiskab atmosfääri 61 kilogrammi CO2.

See on umbes sama palju kui kulub ühe kilo veiseliha tootmiseks.

Paari klikiga vähenes digitaalne jalajälg 61 kg CO2 võrra.

Kokku läks kustutamisele 2699 e-kirja, millest mõned olid lausa aastast 2015 ning üle poole moodustas prügikasti kausta saadetud kraam.

Telefoni ja pilveplatvormile laetud dokumente õnnestus kustutada kokku 93 ja nutiseadme eri kaustadest ja pilveplatvormilt 842 pilti, millest olulisemad olid tegelikult ammu arvutisse tõstetud.

“Koristamine” võttis aega vaid mõne minuti ja vabastas hulganisti ruumi.

Reede on digikoristamise päev

Juba sel reedel ehk 28. jaanuaril tähistatakse ülemaailmset digikoristuspäeva, millest saavad osa võtta kõik inimesed ja ettevõtted.

Makeitneutral on punti võtnud Eesti armastatud sportlased, muusikud, meelelahutajad ja poliitikud, kes vaatavad üle oma telefonid ja arvutid ning löövad neis korra majja.

Laura Prits lööb oma seadmetes korra majja.

Väljakutse käigus selgub, kes on endaga kaasas kandnud hiiglaslikku kogust digitaalset prügi ja kasutuid faile ja kui suurel määral on võimalik nende digitaalset jalajälge parandada.

Loe, kuidas Makeitneutral koos Teliaga digiprügi koristust teeb ja tarbi uuel aastal keskkonnasõbralikult.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.