Telia küberturbe ekspert: kustuta oma digiprügi enne, kui keegi seda sinu vastu ära kasutama hakkab

Telia küberturbe valdkonna ekspert Martti Kebbinau

28. jaanuaril tähistati ülemaailmset digikoristuspäeva ning Eesti oma cleantech idufirma Makeitneutral kutsus üles kõiki ettevõtteid ja inimesi sel aastal oma digiprügist vabanema.

Telia küberturbe teenuste juht Martti Kebbinau omalt poolt pani inimestele südamele, et digiprügi säilitamisega käivad kaasas mitmed andmetega seotud turvariskid.

Turvaauk sinu nutiseadmes

Digiprügi on kõik see, mida me internetis teeme: vanad e-kirjad, spämmikaust, pildid, videod, meemid, dokumendid ja muud failid, mida pole mõtet nutitelefonis, arvutis või tahvelarvutis säilitada.

Kasutuna seisvad failid suurendavad meie CO2 jalajälge ja seepärast tasub oma failimajandusel regulaarselt silm peal hoida. Nutiseadmete korras hoidmiseks on aga teine samavõrd oluline põhjus veel: turvalisus.

Martti Kebbinau sõnul on digiprügi koristamine oluline just seetõttu, et kõik olemasolevad andmed võivad sattuda valedesse kätesse, kes neid kohe inimese vastu ära kasutama hakkavad.

Kes mu andmetele ikka ligi pääseb?

Andmed võivad lekkida võõrastesse kätesse mitmel eri viisil ning selleks peaks kindlasti valmis olema.

Näiteks, võib inimene kaotada oma mälupulga või mälukaardi, kus on peal midagi olulist. Või hoopis varastatakse ära telefon või sülearvuti, kus on kõik omaniku pildid, videod ja kontod, kuhu on ta end sisse loginud. Või tekib mingit sorti paroolileke ja saadakse ligipääs inimese pilvekontole ja seal leiduvatele failidele.

Kuidas ennast kaitsta?

Selleks, et vähendada oma digitaalset jalajälge ja kaitsta end pahatahtlike andmevaraste eest, tasub alustada kõige üleliigse kustutamisest

Vaata üle oma Gmail ja teised meilikontod, kus on spämmi ja teiste kirjade kõrval muuhulgas ka igasugu paroolivahetuste või kinnitamiste teateid teistest keskkondadest. Samuti võib meilikonto olla ühendatud pilveplatvormi või mõne sotsiaalmeedia kontoga, mis suurendab riski.

Kõik kaasaskantavad seadmed peaksid olema korras ja võimalikult tühjad, et neist varguse korral midagi olulist võtta poleks. Mida rohkem infot ja äppe nutitelefonis on, seda haavatavam inimene rünnakutele on.

Makeitneutral käis hiljuti külas Telia Eesti küberturbe valdkonna ekspert Martti Kebbinaul.

Loe, kuidas Makeitneutral Teliaga koos digiprügi koristust teeb ja tarbi uuel aastal keskkonnasõbralikult.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.