Jaanuaris tähistati ülemaailmselt digikoristuspäeva ja Eesti cleantech ettevõte Makeitneutral võttis kampa tuntud sportlased, muusikud, meelelahutajad ja poliitikud, et aidata neil oma telefonides ja arvutites kord majja lüüa.
Väljakutse käigus selgus, kes kandis endaga kaasas hiiglaslikku kogust digitaalset prügi ja kui palju õnnestus neil mõne hiireliigutusega oma CO2 jalajälge parandada.
Riigikogulase postkast on põhjatu
Heidy Purga on riigikogu liige ja DJ ja kasutab iga päev kahte arvutit: ühes muusikafailid, teises tööfailid. Riigikogulasena tuleb Purgal end kursis hoida kõiksugu seadusandluse nüanside ja detailidega ja seepärast laekub tema kirjakasti tohutu hulk e-kirju.
Purga kustutas 24 tunni jooksul kokku ligi 800 e-kirja, mille jalajälg oli sama suur kui ühe pesumasina kuivatustsüklil ehk 3,2 kilogrammi CO2.
Korras failid, korras mõtted
Eesti disainer Tanel Veenre töötab iga päev suure hulga fotode fotode ja videotega ja toimetab erinevatel sotsiaalmeediaplatvormidel nagu Instagram ja Facebook. Pildimaterjali on tohutult ja failide ning e-kirjade kustutamine on samuti osa tööst, sest mida paremini on korras kõik failid, seda paremini liigub ka mõte.
Veenre kustutas kokku 100 kirja ja 30 pildifaili, mis tegi kokku 2,17 kilogrammi CO2.
Ebareaalne eeskuju
Muusik ja pedagoog Reigo Ahven mõtleb digiprügi peale ilmselt sagedamini kui tavainimene ning on juba harjunud oma digitaalset jalajälge kontrolli all hoidma. Ahven kasutab regulaarselt iCloudi ja Google Drive’i ning e-kirjad on tal seadistatud nii, et kasutuid kirju pikalt alles ei hoia.
Ahven kustutab kord nädalas ära kõik ebavajalikud pildid ja Makeitneutrali digiprügi kalkulaatorisse sisestas ta ulmelise numbri: 20 000 kustutatud pilti. Sellega õnnestub säästa 1180 kilogrammi CO2 ehk sama palju kui tekib uue sülearvuti tootmisel.
Loe, kuidas teeb Makeitneutral digiprügi koristust ja hoia uuel aastal oma digitaalsel jalajäljel silm peal.