Pandipakendi blogi

Annetuste nupp taaraautomaadi juures: kuhu see raha läheb?

Taaratagastajate abiga tuuritab Eestimaa lasteaedades keskkonnahoiu teemaline etendus „Kulplased“.Foto: Laura Oks.

Mida rohkem pandipakendeid inimesed automaati viivad, seda parem loodusele. Kui kõik, kes oma taara muu prügi hulka viskavad, selle hoopis automaati tooks, oleks see väga suur võit.

Need, kes kunagi panditaarat automaati viinud on, teavad tõenäoliselt, et taaraautomaatide juures on teinekord kaks nuppu: üks pandiraha tšekina kätte saamiseks ja teine selle annetamiseks.

Annetus ei pea olema rahaline, piisab keskkonnasõbralikust käitumisest

Eesti Pandipakend pani 2011. aastal koostöös Tomra Service ja teistega aluse heategevusfondile Aitan Lapsi, eesmärgiga pakkuda lastele kultuurielamusi.

Annetaja ei pea tegema rahaülekannet, heategu on ka see, kui pandipakendid taaraautomaati tagastada ja annetusnuppu vajutada. Seeläbi on võimalik ühe teoga säästa loodust ning aidata lapsi. 

Kaupluste taaraautomaatide abil on aastate jooksul kokku ligi 937 000 euro väärtuses annetusi tehtud ning muusika, kunsti, kirjanduse, spordi ja teatri juurde on aidatud enam kui 133 000 last üle Eesti.

Annetamine on lihtne 

Aitan Lapsi on üks suuremaid heategevuskampaaniad Eestis, andes kõigile lihtsa võimaluse heategevuses osalemiseks. 367-le taaraautomaadile Eestis on paigaldatud nupp, mida vajutades saab iga inimene pandipakendi tagatisraha laste toetuseks annetada. 

Kogu pandipakendite tagastamisel annetatud raha läheb lastele kultuurielamuste pakkumiseks. Sellest ei kaeta mitte ühtegi fondi administreerimise või muuga seotud kulu, vaid see jõuab ainult abi vajavate lasteni. 

Milliseid projekte tänu annetustele tänaseks läbi on viidud?

Koostöös teatritega korraldatakse fondi tuumikprojekti “Aitan lapsi teatrisse”, millega on kokku ühinenud 19 etendusasutust üle Eesti ning teatrielamusi kogenud 91 200 last kõikidest Eesti maakondadest ja linnadest. 

Tegemist on fondi projektiga, millesse suunatakse kõige suurem osa taaraautomaatide kaudu tehtud annetustest. 

2014. aastal alustati koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskusega ratastel liikuvate raamatukogude ehk raamatukarussellide projektiga, mis tõid kõikide Eesti haiglate lasteosakondadesse suure valiku Eesti lastekirjandust ja lauamänge.

Kultuuriministeeriumi toel hoolitsetakse selle eest, et karussellides oleks ka tänasel päeval lastele piisavalt raamatuid ja põnevaid mänge. 

Projekti “Aitan lapsi kunsti juurde” raames käib 2015. aastast alates koostöö Eesti kunstimuuseumi viie muuseumiga, mis pakuvad lastele harivaid ja põnevaid programme ning milles on tänaseks osalenud üle 20 900 lapse. 

2016. aastal Aitan Lapsi, Eesti Pandipakendi ja Kultuuriministeeriumi koostöös sündinud projekt “Teater lasteaeda” on nüüdseks külastanud pea kõiki Eesti lasteaedu ning pakkunud teatrielamusi ligi 31 000 lapsele.

Põnevad keskkonnateemalised näitemängud jõudsid tasuta 475 lasteaeda nii eesti kui vene keeles.

Üks pisike teatrikülastaja võttis oma lasteaias nähtud etenduse kokku nii: “Iga pudeli unistus on jõuda taaraautomaati” ning sellest sai tänavuse fondi tänukampaania lööklause bussipaviljonide ja taaraautomaatide plakatitel.

Olgu lisatud, et igal aastal toimuva tänukampaania eest tasuvad fondi omanikettevõtted ja selliseid ega ka sarnaseid kulusid ei kaeta kunagi taaratagastajate annetustest. Annetatud pandipakendite tagatisraha läheb ainult sihtotstarbeliselt lastele erinevate kultuurielamuste pakkumiseks.

Alates 2017. aastast teevad Eesti Rahvusringhääling, Saku Suurhall ja heategevusfond Aitan Lapsi koostööd, et 1500 last üle eesti saaksid igal aastal osa Eesti Laulu peaproovist Saku Suurhallis.

2018. aastal valmisid fondi eestvedamisel Rampsud ehk ratastel liikuvad lugemisriiulid, mille kujundasid Eesti Kunstiakadeemia tudengid. Rampsud jõudsid 26 raamatukokku üle Eesti ning nende abil viiakse raamatukogudes läbi programme, mänge ja võistlusi. 

Koostöös väike- ja projektiteatrite liiduga on taaraautomaadi juures pandipakendite annetajate toel suvest sügiseni antud kümneid etendusi Haapsalu neuroloogilises rehabilitatsioonikeskuses haiglaravil olevatele lastele. 

Käesoleva aasta eriolukorra tõttu ei ole fond saanud viia lapsi teatrisse, ent selle asemel korraldati Eesti Väike- ja Projektiteatrite Liiduga Eesti esimene virtuaalne Lasteetenduste Kodufestival. Festivali käigus pakuti keskkonnas netikino.ee üle 25 lastele suunatud teatrietenduse ning teatriteemalise töötoa.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.