Pandipakendi blogi

Eesti Pandipakend suurendab igal aastal tuhandete laste keskkonnateadlikkust

Foto: Laura Oks

Eesti Pandipakendi põhitegevus on pandipakendite taaskasutamine, aga alates 2012. aastast on organisatsioon tegelenud süsteemselt ka laste ja noorte keskkonnaalaste teadmiste arendamisega. Seda, miks on pakendite taaskasutusse suunamine oluline, selgitatakse nii kooliõpilastele kui lasteaialastele.

Põnev keskkonnahariduse programm

Teadlikkuse tõstmiseks töötas Eesti Pandipakend välja põneva keskkonnahariduse programmi, mis on kooskõlas riikliku õppekavaga ning millest on seni osa saanud 20 000 noort.

Näiteks viidi lõppenud 2019/2020. kooliaastal läbi kokku 100 keskkonnatundi, milles osales 2300 õpilast ja üliõpilast. Seitsme õppeaasta jooksul on keskkonnateemaliste projektide kaudu jõutud rääkida enam kui 43 000 lapsele keskkonnast, puhtast loodusest, taaskasutusest ja selle olulisusest igapäevaelus. Alanud 2020/2021. õppeaastal dikteerib õppekäikude toimumist koroonaviiruse levik, ent võimaluste piires jätkatakse nendega ka tänavu.

Projekti eesmärk on suurendada noorte ja laste keskkonnaalaseid teadmisi ning tutvustada pakendite taaskasutusse suunamise tähtsust, selgitades õpilastele pandipakendite taaskasutamise ahelat.

Selleks kasutatakse Eesti Pandipakendis erinevaid aktiivõppemeetodeid nagu avatud arutelu, viktoriin ning tehtud töö hindamine, videote vaatamine, seoste loomine oma isikliku eluga ja jalutuskäik käitluskeskuses. 

Ekskursioon Eestis ainulaadses pandipakendite käitluskeskuses on oluline osa programmist, sest just vahetu kogemuse kaudu saab panustada uude keskkonnateadlikku põlvkonda. 

Teater lasteaeda

2016. aastal lisandus olemasolevate keskkonnahariduslike teavitustegevuste juurde ka pikaajaline projekt nimega “Teater lasteaeda”. Projekti eesmärk oli viia kõikidesse Eesti lasteaedadesse kvaliteetsed pakendite sorteerimise ja taaskasutamise teemalised lastelavastused. 

Alates 2019. aasta veebruarist said Ida-Virumaa lapsed esmakordselt vaadata projekti “Teater lasteaeda” etendusi nii eesti kui vene keeles — lavastus “Erakordne veepudel” etendus üheaegselt eesti ja vene keeles. Lisaks keskkonnahoidlike väärtuste kujundamisele toetab selline keelekümbluslik lähenemine kodus vene keelt kõnelevate laste eesti keele õpet.

Tänaseks on Eesti Pandipakendi, kultuuriministeeriumi ning heategevusfondi Aitan Lapsi ühisprojekt lõpusirgel ja nelja hooaja jooksul on etendusi mängitud ligi 550 lasteaias üle Eesti.

#ärarääma

Hetkel on Eesti Pandipakendil käimas üle-eestiline kooliõpilastele suunatud keskkonnakampaania, mille eesmärk on tutvustada õpilastele vahetu kogemuse kaudu pakendite taaskasutusse suunamise tähtsust. Sorteerimise kampaania käigus koguvad ligi 90 üldhariduskooli 35 000 õpilast koolide jaoks loodud kogumiskastidesse plastpudeleid ja plekkpurke.

Kogutud pakendite taaskasutusse suunamise eest hoolitseb taaskasutusorganisatsioon Eesti Pandipakend. Õpilased on projekti käigus saanud koolitunnis meisterdada ja kujundada omanäolisi taarakaste, leiutada taaratagastusega seotud meeme ning teha pandipakenditega Kendama trikke. Iga kool saab sorteeritud pakendite eest tagatisraha, mille eest ostetakse kooliperele vajalikke tarbeid. 

#ärarääma kampaania viimases väljakutses tuleb soovijatel koostada videoklipp koos oma klassiga või individuaalselt, kasutades selleks samanimelist muusikapala Aropi, Mick Mooni, EiKi ja Wazari esituses. Kõigi osalevate videote vahel loositakse välja mitmesaja euro väärtuses Apollo kinkekaarte.

Selleks, et hoida end kursis ürituste ja muu põnevaga, tasub jälgida Eesti Pandipakendi Facebooki lehte.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.