Pandipakendi blogi

Kas teadsid: plastpudel tuleb taaraautomaati anda koos korgiga

Foto: Shutterstock

Nii mõnegi kaupluse taaratagastuspunkti juures võib kohata seinale riputatud juhist, mis keelab plastpudeli koos korgiga taarautomaati tagastamise või palub korgi enne ära andmist pudelilt eemaldada. Tegelikult on sellised sildid pakendiseadusega vastuolus.

Pudelikork on väärtuslik taaskasutusmaterjal

Kes pakendiseaduse ja juhistega kursis ei ole, ei pruugi teadagi, et pudelikork on pakendi osa ning kuulub tagastamisele koos pudeliga. Tarbijal on taaratagastuspunktis õigus tagastada plastpudel koos korgiga.

Korgi eemaldamine ja prügikasti viskamine nimelt raiskab loodusressursse, sest väärtuslik taaskasutatav materjal jääb nii ringlusesse võtmata. Halvimal juhul ohustab eemaldatud kork lausa meie elukeskkonda ja loomi. Seda saab vältida, kui kork pudelile keerata ja niiviisi taas ringlusesse lasta.

Vähenda pudelis rõhku

Näiteks Eesti Pandipakendi kliendiala infoplakatitelt, mis paiknevad taaratagastuspunktide seintel, võib aga leida soovituse, et taaratagastaja võiks pudelikorgi pisut avada. Niisugune palve on igati asjakohane ja seda selleks, et plastpudelis tekkinud rõhku vähendada ja säästa nõnda automaadi presse.

Muuseas, kas teadsid, et kõige rohkem reostavad randu ühekordsete joogipakendite korgid ja kaaned. Selle probleemi lahendamiseks võeti vastu eurodirektiiv, milles sätestati, et alates 2024. aastast peab kõikidel plastist joogipudelitel olema kork, mis jääb pärast avamist pudeli külge.

Tegemist on vastuolulise muudatusega, sest selline lahendus muudab pudeli raskemaks, kuna korgi kinnituse tootmisele kulub täiendav plastmaterjal, mida seni vaja ei olnud. See aga on vastupidine Euroopa Liidu jäätmehierarhia eesmärgile, mis ütleb, et ressursse peab kasutama kokkuhoidlikult ja vältima jäätmeteket seal, kus see on võimalik.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.