Pandipakendi blogi

Kuidas käib pandimärgiseta taara tagastamine?

Praegu saab pandimärgita taarat tagastada ainult Prisma kaupluste taaraautomaadides

Kui varem visati välismaalt toodud pandimärgita pakend lihtsalt prügikasti või jäeti hoopis loodusesse vedelema, siis alates 2019. aasta kevadest saab Prisma Peremarketi taaraautomaatide abil taaskasutusse suunata ka pandimärgita pakendid. 

Eesti Pandipakend kingib uue elu ka pandimärgita pakendile

Viimase 14 kuu jooksul on tublid keskkonnateadlikud Eesti inimesed Prisma Peremarketi taaraautomaatidesse toonud pea veerand miljonit pandimärgita pakendit, mis oleks lõpetanud oma eluringi prügimäel. Tänu Eesti Pandipakendi abile said ka need pakendid uue elu ja kasutuse. 

Pandimärgita pakendid ei kuulu vastavalt pakendiseaduses kehtestatud tingimustele Eesti pandisüsteemi. Sellegipoolest võtavad Prisma automaadid tasuta vastu kõik metallist ja plastist joogipakendid, mille kuju ja kaal on masina pakendituvastamise süsteemile selgeks õpetatud. 

Kuidas tagastada pandimärgita pakendit?

Pandimärgita pakendi taaraautomaati tagastamine käib täpselt samamoodi nagu pandimärgiga pakendite puhul, ainsaks erinevuseks on see, et selliste pakendite eest ei saa pandiraha.

Pandisüsteem toimib nii, et kui tarbija ostab poest toote, siis maksab ta toote hinnale lisaks pakendi eest panti. Kui keskkonnast hooliv tarbija pakendi hiljem automaati tagastab, saab ta oma raha tagasi. Pandimärgita pakendite eest tarbija oma raha panti pannud ei ole ning seetõttu ei saa selliste pakendite eest taaraautomaadist raha. 

Pakendite automaati tagastamisel on kõige olulisem see, et sellel olev triipkood oleks loetav, pakend oleks tühi ning säilinud peab olema selle algne ostuhetke kuju. Pärast pakendi tagastamist saab automaadist taaratšeki, millel on eraldi reana välja toodud ka need pakendid, mille eest pandiraha ei saa. 

Praegu ei ole veel võimalik pandimärgita klaaspudeleid taaraautomaati tagastada, sest nende käitlemine käib pisut teisiti, kuid selle nimel töötatakse. 

Kuidas saab üks pakend taaraautomaati tagastatavaks?

Joogitootjad ja maaletoojad, kes soovivad Eestis klaas-, plast- või metallpakendites müüa õlu, siidrit, perryt, karastusjooke või vähese alkoholisisaldusega jooke (etanoolisisaldus kuni 6 mahuprotsenti) peavad liituma pandisüsteemiga, et nende pakend jõuaks keskkonda hoidvalt tagasi ringlusesse. 

Selleks, et pakend oleks kaupluse taaraautomaati tagastatav, tuleb see kõigepealt Eesti pandisüsteemis registreerida. Pandita pakendite puhul ei ole registreerimine Eesti süsteemis kohustuslik ning seetõttu on siin tagastatavad vaid need pandita pakendid, mille kuju ja kaal on erinevatest müügikohtadest leitud tootenäidiste abil masinale selgeks õpetatud. 

Esmalt läbib pakend testi, mille käigus hinnatakse selle vöötkoodi sobivust ja niiskuskindlust. Viimane kindlustab selle, et tarbija ei jääks näiteks kehva etiketi liimi või vöötkoodi trüki pärast pudeli tagastamisel hätta. Taaraautomaat loeb nimelt alati vöötkoodi, mitte pandipakendi märgistust, mis on tootel selleks, et tarbija oskaks eristada pandipakendeid kõikidest teistest müüdavatest pakenditest. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.