Pandipakendi blogi

Kuidas käib taaratagastuspunktide haldamine?

Eesti Pandipakend on taaskasutusorganisatsioon, mis on kauplustele abiks pandipakendite taaskasutamisel. Eestis on erinevate kaupluste haldusalasse kuuluvaid taaratagastuspunkte kokku 1260. Neist 460 on automaatse taara vastuvõtuga, 800 käsivastuvõtuga.

Taaratagastuspunktid ning automaadid kuuluvad vastavalt pakendiseadusele kaupluste endi haldusalasse ning seetõttu vastutavad kauplused selle eest, et tarbija saaks taara mugavalt tagastada ning samast kauplusest ka taara eest pandiraha kätte.

Kaupluste taaratagastuspunktides toimetab kas kaupluse enda personal või sarnaselt näiteks turva- või puhastusteenustele tellitud operaatorfirma personal. Operaatorteenuse kasutamine ei muuda asjaolu, et pakendiseaduse silmis vastutab tagastuspunkti eest siiski kauplus ise. 

Kasvav huvi keskkonnahoiu vastu mõjutab kaupluse pakutavaid teenuseid

Kuna taaratagastuspunktid on seotud selle juures paikneva poega, on oluline, et ka selles pakutav oleks kliendile meelepärane. Üha enam eelistatakse ostlemisel poode ja teenuseid, mis panustavad keskkonnahoidu ja säästlikkusse.

Seetõttu on kaupluse huvides pakkuda võimalikult mugavat taartagastusteenust, aga ka laiemalt loodusest hooliva tarbija soovidele vastavat kaubavalikut ning teenindust. Tarbijale on mugav, kui ta saab ühes kohas tagastada taara ning tuua seejärel ka oma ostud koos pandiraha lunastamisega samasse kauplusesse. 

Tänapäeval ei ole taaratagastuspunkt enam ammu räpane nurgatagune urgas, nagu kirjutati meedias süsteemi algusaastatel, vaid nende disainimisel panustavad kauplused punkti esinduslikku väljanägemisse.

Ligipääsetavuse huvides rajatakse nendesse kaldteid, tagatud on käte desinfitseerimise või pesemise võimalus, valgustus on kaasaegne ja keskkonnasõbralik ning paigaldatud on taara tagastamist jälgiv moodne infosüsteem. 

Kui automaat saab täis

Enamik taaraautomaadiga seotud “riketest” on tegelikult olukorrad, mil automaat on lihtsalt täis saanud ning vajab tühjendamist. Tühjendamise kiirus sõltub aga sellest, kas tagastuspunktis on kogu aeg olemas töötaja või tuleb mitme punkti haldamise eest muretseda ühel operaatoril, kes külastab punkte vastavalt tekkivatele vajadustele. 

Osa masinatüüpidest kasutab täiendavat tehnoloogiat, mis annab tagastuspunkti operaatorile juba varem peagi täituvast automaadist märku. Kui siiski juhtub, et sellesse ajavahemikku satub mingil põhjusel tavapärasest suurem kogus pakendeid, võib kogumismaht täituda enne kui töötaja jõuab reageerida. Kui seda juhtub tihti, peaks kauplus üle vaatama tagastuspunkti töökorralduse, et vältida ebameeldivusi klientidele. 

Kui tarbija on helistanud taaratagastuspunkti plakatil olevale klienditeenindusnumbrile ning abi mõistliku ajaga kohale ei jõua, võiksid kliendid julgelt kauplustele sel teemal tagasisidet pakkuda. Kauplused konkureerivad omavahel ka taaratagastuse teenuse poolest ning kui klientidele on loodushoidlik käitumine keeruliseks või tülikaks korraldatud, peegeldub selles kaupluse suhtumine nii klienti kui keskkonda. 

Tagastuspunkti puhtuse eest vastutab ka klient

Tagastuspunkti seisukord sõltub lisaks teenusepakkuja enda pingutustele ka tagastaja käitumisest. Kahjuks tuleb ikka ette olukordi, mil pakendi põhja jäänud joogitilk punkti põrandale kallatakse või taara kohaletoimetamiseks kasutatud kandekotid ja pappkastid vedelema jäävad.

Selleks, et loodussõbralik käitumine oleks kõigile võimalikult lihtne ja meeldiv, on oluline, et inimesed käituksid tagastuspunktides viisakalt ning hoolivalt. Pakendid on jäätmed, mis paratamatult automaate ning punkti mõnel määral määrivad ning seetõttu on heaperemehelik suhtumine nii kaupluse kui tarbija poolt väga olulised. 

Taaratšekk

Taaratagastuspunkti tšekid saab lunastada samas kaupluses, mille juures pakendipunkt asub. Tšekk kehtib võlaõigusseaduse järgi kuni kolm aastat eeldusel, et tšekile trükitu on selgelt loetav. Kuna tšekil olev trükk kipub kuluma, on mõistlik need lunastada pigem varem kui hiljem. 

Kaupluse taaratagastuspunkti lahtiolekuajad

Taaratagastuspunkide lahtiolekuajad on sätestatud pakendiseadusega: nimelt peavad tagastuspunktid üle Eesti olema avatud selle omanik kauplustega samadel kellaaegadel. See tähendab, et kui kauplus on näiteks riigipühal avatud lühendatud kellaaegadel, on seda ka taaratagastuspunkt. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.