Pandipakendi blogi

Mida teha käibelt kadunud pakendiga?

Eriolukorra aega või selle järel ootamatult tekkinud vaba aega on paljud kasutanud suurpuhastuste, remontimiste ning aiatööde jaoks. Sedasi on kuuri alustest ja keldrikorrustelt avastatud sinna aastateks ootele jäänud pandipakendeid ning tekib küsimus, mida nendega ette võtta.

Pandiraha käibelt kadunud pakendi eest ei saa

Meile kirjutas hiljuti tarbija, kelle tagastatud 72 pandipakendit trükiti taaraautomaadi tšekil tagatisrahata pakenditeks. Kaupluse taaraautomaadi haldajaga tagastuse detailide üle vaatamisel selgus, et tegemist oli aastaid tagasi müüdud pakenditega, mida täna enam poelettidelt ei leia.

Tarbijaga suheldes selgus, et tegemist oli tema naabrinaise umbes kaheksa aasta jooksul kogunenud taaraga, mis nüüd korraga tagastuspunkti toodi. Pakendiseadus annab õiguse mitte maksta panti selliste pakendite eest, mida ei ole Eestis 24 kuud ehk kaks aastat turul müüdud. Teisisõnu on tegemist mitteaktiivsete joogipakenditega, mis on pandisüsteemi registris suletud ning Eestis käibelt kadunud.

Tarbija huve silmas pidades oleme hoidnud selle perioodi vabatahtlikult pikemana ning maksame pandiraha välja isegi pakendite eest, mida ei ole Eestis müüdud kuni 36 kuud ehk kolm aastat, mis võiks olla piisavalt pikk aeg, et tuua kogunenud pakendid tagastuspunkti.

Osa automaate võtavad vastu ka käibelt kadunud pakendid

Käibelt kadunud pakendid tuleb samuti aidata taaskasutusse ja seepärast võtavad osa kaupluste taaraautomaate käibelt kadunud pakendid küll vastu, kuid tagatisraha nende eest enam ei saa.

Need taaraautomaadid, kus sellist pandita pakendite vastuvõtmist tehnilistel põhjustel korraldada ei saa, lükkavad pakendi automaadi suudmest tagasi, misjärel rändavad need halvimal juhul kasutult ja ressursse raiskavalt tagastuspunkti prügikasti. Käibelt kadunud pakendi tagastamine ja vastuvõtmine aitab sellist raiskamist vältida.

Pandisüsteem on toiminud 15 aastat, mis tähendab seda, et ka praegu on veel turul taaraautomaate 15 aasta tagusest ajast. Need automaadid ei suuda vananenud tehnoloogia tõttu selliseid käibelt kadunud pakendeid vastu võtta ning ajapikku tuleks need asendada uuematega. Enamik uuemaid taaraautomaate võtavad vastu ka käibelt kadunud pakendid mistõttu võiks tulevikus selliste pakendite tagastamise võimalus olla kõikide automaatidega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.