Tekita lihtsa nipiga vähem prügi: kasuta panditopsi

Eesti Pandipakend on Euroopa esimese joogipakendite pandisüsteemi katuseorganisatsioonina toonud turule prügistamist vähendava panditopsi. Korduskasutatavate panditopside kasutamine aitab korraldajal muuta mis tahes suuruses üritus keskkonnahoidlikumaks. 

Panditops aitab keskkonda hoida

Eestis toimub aastas ligikaudu 600 festivali ja avalikku üritust, mida külastab 1,5 miljonit inimest. Panditopsi süsteemi hakati Eesti Pandipakendis ette valmistama 2018. aastal. Selle loomise käigus kaardistati turg ja selgus, et toona kasutati üritustel aastas kokku ligi 3 miljonit ühekordset topsi. 

Panditopsi teenus võimaldab vähendada prügistamist ja ühekordsete topside tootmiseks kuluva toormaterjali tarbimist. Kuna ühekorranõude ja topside liigiti kogumist ei motiveerita, siis lõpetavad need oma eluringi prügilas või jäätmepõletustehase ahjus ning koormavad ladestamise ja õhuheitmete kaudu loodust.

Teenus töötati  välja seadusandlust ja keskkonnahoidu silmas pidades, sest Tallinnas toimuvatel avalikel üritusel on alates 2019. aasta oktoobrist keelatud kasutada  ühekorranõusid, mis sisaldavad plasti. 

Tuleval aastal keelatakse euroliidus ühekordsed plastnõud

Aastal 2021 kehtima hakkav eurodirektiiv toob ühekordsete plastnõude kasutamisse suure muudatuse – nimelt keelatakse Eestis ja ka kõikides teistes Euroopa Liidu liikmesriikides ühekordsete plastist söögiriistade, plasttaldrikute ja plastikust joogikõrte kasutamine. 

Pandisüsteemi osalistena väljendasid joogitootjad Eesti Pandipakendile (EPP) soovi korduskasutatavate topside kasutamiseks, vähendamaks ühekordsete joogitopside kasutamisel tekkivate jäätmete hulka ja täitmaks sealhulgas eelnimetatud nõudeid. 

Kuna EPP juba haldab Eestis joogipakendite pandisüsteemi otsustati pärast mõningaid analüüse hakata välja töötama ka prügistamist vähendava panditopsi teenust.

Ühekorratops ei ole keskkonnasõbralik

Ühekordselt kasutatav tops on keskmiselt kasutusel ainult 15 minutit, pärast mida see ära visatakse. Seega väldib korduvkasutatav panditops jäätmeteket. 

Ühekorra topside valmistamine looduslikest materjalidest ei muuda nende tootmise protsessi keskkonnasõbralikuks.

Sellise toorme tootmiseks vajatakse suuri põllumaasid ja vett, tihti kasutatakse ka kahjulikke pestitsiide. See tähendab, et kuidagi ei saa pidada parimaks lahenduseks tekitatava jäätme materjali muutmist. Hoopis parem lahendus on selle jäätme tekkimise vältimine. 

Igasugune ühekorratops (muuhulgas ka papptops, sest see on tavaliselt vooderdatud plast kihiga) paneb koormuse meie edasisele keskkonnale.

Panditops talub üle 100 pesukorra

Üks panditops on ringluses kuni 100 pesukorda ning kipub alles siis minetama oma kaubanduslikku välimust, aga ei pruugi. 

Polüpropüleenist, tritaanist ja polükarbonaadist valmistatud topsid, mis hoolimatu kasutaja käes purunevad või mille elutsükkel saab läbi, suunab EPP taaskasutusorganisatsioonina ümbertöötlemisse, sest topsi materjal on hästi ringlusesse võetav.

Kuidas panditopsi ringlus toimib?

Panditopsi teenus toimib selliselt, et ürituse korraldaja rendib EPP-lt panditopsid, kasutab neid oma üritusel, kus külastajad tagastavad pärast joogi tarbimist topsid ürituse korraldajale.

Seejärel toimetab korraldaja need tagasi EPP käitluskeskusesse, kus topsid pestakse hoolikalt tööstusliku pesumasinaga, et tagada nende laitmatu puhtus ja hügieen. 

Teise variandina saab korraldaja tellida kogu teenuseahelaga seonduva EPP-lt.

Sellisel juhul lahendatakse korraldaja eest uudisteenuse kommunikatsioon üritusel, lepingute sõlmimine müügikohtadega, panditopside transport üritusele ja üritusel ajal, panditopside vastuvõtmine külastajatelt läbi EPP mehitatud tagastuspunkti(de). Samuti pandiraha väljamaksmine, aruandlus ja arvete väljastamine müügipunktidele. 

2019. aastal, mil oli panditopsi piloothooaeg, teenindati enam kui 30 üritust üle Eesti, kus hoiti ära kokku 80 000 ühekordse plasttopsi jäätmeteke.

Tegelikkuses on number isegi suurem, sest osad tarbijad loputavad oma topsi ise puhtaks ning taastäidavad seda ürituse jooksul korduvalt, enne kui joogianuma pandiraha lunastamiseks tagastavad. 

EPP 2019. aasta piloothooaja statistika näitab, et panditopsi süsteemis läks üritustel kokku kaduma ainult 4% väljastatud topsidest. See tähendab, et panditopsile lisatud tagatisraha motiveerib tarbijaid topsi tagasi tooma.

2020. aastaks on panditopsi pilootprojekt lõppenud ja teenuse pakkumist Eestis on alustatud mis tahes suuruses üritustele.

Toimugu see siis näiteks suurkontserdina Tallinna Lauluväljakul või Tartus Raadi lennuväljal. 2020. aasta uuendusena pakutakse lisaks panditopsile ka korduskasutatavate panditaldrikute lahendust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.