Roheline pension või kaks kärbest ühe hoobiga

Foto: Shutterstock

LHV Grupp liitus ÜRO vastutustundliku panganduse põhimõtetega ning tõi turule Eesti esimese roheliselt investeeriva hübriidpensionifondi.

Kõnekas samm keskkonnasõbralikuma tuleviku suunas

Rohelise fondiga liitudes saab oma pensioniraha investeerimisega astuda väikese, kuid üsna kõneka sammu keskkonnasõbralikuma tuleviku suunas.

Ettevõtted, millesse Roheline pensionifond investeerib kas otse või läbi teiste fondide, saavad investeerimisahela kaudu olulise signaali, mis suunab rohkem väärtustama rohelisi tehnoloogiaid, mõtlema keskkonna ja jätkusuutlikkuse peale ning jälgima terasemalt  oma süsinikujalajälge.

Mida suuremad summad leiavad tee jätkusuutlikult ja keskkonnateadlikult majandavatesse ettevõtetesse, seda suurem ja nakatavam on rohelise mõtteviisi levik. Sõnal on jõud ja rahal on hääl.

Kellele rohefond mõeldud on?

LHV Varahalduse juhatuse liige Joel Kukemelk viitas, et fond, mille kaudu saaks investeerida pensioniraha jätkusuutlikesse ettevõtetesse, oli seni Eesti pensioniturult täiesti puudu.

Kukemelk tõi välja, et kuna fondiga alustati koroonapandeemia paanika tipphetkel, siis on tänaseks kahe kuuga fond näidanud üle 20protsendilist tootlust.

Fondi vara investeerimisel lähtutakse põhimõttest, et investeeringud peavad olema rohelised – see tähendab keskkonnasõbralikud, jätkusuutlikud, vastutustundlikud, eetilised, kliimamuutuste vastased, orienteeritud ressursisäästlikkusele või olema muudest investeerimisvõimalustest väiksema CO2 jalajäljega.

Mille põhjal tehakse investeerimisotsused?

LHV-l on aktiivselt juhitud pensionifondid ning passiivsed indeksfondid, mis investeerivad indeksisse. Roheline fond paigutub nende kahe kategooria vahele ja on n-ö hübriidfond.

“Rohelise fondi fondijuhil on võimalus päris suures ulatuses valida instrumente – ettevõtteid ja börsil kaubeldavaid fonde, kuhu investeerida. Kuid teisalt on fondi tingimustes väga kindlalt ära määratud tingimused, millele peab investeering vastama ja investeerida tohib vaid rohelistesse ettevõtetesse,” rääkis Kukemelk.

Ta selgitas ka, et samuti on tingimustes kirjas see, kuhu ei tohi investeerida. Näiteks on välistatud rohelise fondi investeeringud alkoholi- ja tubakatööstusesse, hasartmängudesse, söetööstusesse.

Lisaks on fondi tingimustes on ära määratud aktsiarisk – sõltumata fondijuhi nägemusest peab see jääma alati 75–100% vahele.

Vähemasti pool fondi portfellist peab olema investeeritud börsil kaubeldavatesse fondidesse ehk ETF-idesse. Need võivad olla keskkonnaalased (nt tuule- või päikeseenergia, rohetehnoloogia) või fondid, mis on kokku pandud jätkusuutlikkuse põhimõtteid arvestades.

Teise poole osas on fondijuhil suurem otsustusõigus. See võib koosneda samuti börsil kaubeldavatest fondidest, kuid teha tohib ka üksikinvesteeringuid. “Üksikinvesteeringud peavad olema kõik keskkonnaalased. Praegu oleme teinud 11 üksikinvesteeringut ja soovime seda nimekirja kindlasti ajas pikendada,” rääkis Kukemelk.

Fondiportfelliga saab täpsemalt tutvuda LHV kodulehel siin. https://www.lhv.ee/et/pension/ii/fond/roheline#documents

Esimene samm jätkusuutliku panganduse programmist

Rohelise pensionifondi loomine on esimene samm LHV Grupi laiemast jätkusuutliku panganduse programmist, mille abil soovitakse võtta oma tegevuse keskkonnamõjude juhtimine senisest paremini fookusesse ja vähendada oma ökoloogilist jalajälge.

“Muudame ka teisi LHV pensionifonde jõudmööda senisest rohelisemaks ja püüame kogu LHV Grupis väärtustada aina rohkem pikaajalist jätkusuutlikkust ja rohelist mõtlemist,” kinnitab Kukemelk.

LHV pensionifondide kohta saab lähemalt lugeda siit.

LHV rohelisse pensionifondi saab oma sissemakseid suunata LHV pensioniveebist või nutitelefoni äpist Minu Pension. Ning loomulikult saab nõu küsida, pöördudes LHV pangakontorisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.