Solaride’i kuldne nelik – tutvuge naistega, kes teevad päikeseauto stardivalmis
Kui eelmine nädal tutvustasime härra Kermest, Solaride’i projektijuhti, siis sel nädalal on naiste kord – ega meil mingi vorstipidu ole! Inseneride seast leiab nii mõnegi ägeda naise.
Teeme tutvust!
First up, Kaia Liisa Hakk!
Kõikidest naisinseneridest võiks teda pidada “veteran”-inseneriks, olgugi, et staatus on tal alles kaks kuud – teised naised on tema kõrval verivärsked solariderid. Aga eks meil käivadki asjad kiiresti – laisklemiseks aega ei jagu ja sisseelamine käib kiirelt.
Nõnda on ka Kaiast saanud kõigest kahe kuuga projekti jaoks oluline isik, kes vastutab päikesepaneelide asetuse eest auto peal. Siiski tähtsa ülesande ees ta risti ette ei löö ning vaatamata pingelisele rollile veendub ta, et kõik saab täpselt paika. Kuidas see ütlus oligi – teemantid sünnivad pinge all? Eks Eesti esimene päikeseauto olegi Maarjamaa jaoks omamoodi teemant!
Olles hiljuti spetsialiseerunud ülikoolis päikesepaneelidele, teadis Kaia kindlalt, et just Solaride on õige koht, kuhu oma aega pühendada.
Huvi reaalainete vastu ja soov midagi oma kätega ära teha tõi ta inseneeria juurde. Mis viis ta aga päikesepaneelideni? Lihtne – Kaia maja katusel on päikesepaneelid. Kui midagi metsa läheb, siis hea mugav, kodus on remondinaine põhimõtteliselt olemas. Kuigi jätkusuutlik energia on populaarsust kogumas, on Kaia sõnul päikeseenergial hetkel kõige suurem potentsiaal – palju on veel avastada.
Uued tuuled inseneeriatiimis
Kui Kaiat saame nimetada Solaride’i veteraniks, siis Novella, Victoria ja Viktoria on kolm naisinseneri, kes on liitunud alles detsembri lõpus, ent see ei vähenda nende olulisust. Kibekiirelt on asutud esimesi ülesandeid lahendama ning kõigist tõotavad tulla suured töömesilased.
Novella Uiga
Novella on naine, kelle huvi maailma vastu ei lõpe eal. Seepärast läkski ta õppima küberfüüsilist süsteemitehnikat – eriala, mis annab talle vastused selle kohta, kuidas maailm töötab.
Kas oled kunagi mõelnud, kust tuleb elekter? Või kuidas sinu arvuti töötab? Lihtsad küsimused sütitavad Novellat ja tema huvi inseneeria vastu. Tänu sellele sai temast ka elektroonikainsener Solaride’is, hetkel on tema põhiliseks ülesandeks välja mõelda, kuidas saab autot laadida.
Ta alustas oma ülikooli teekonda Tartu Ülikoolis majandusteadust õppides, ent sai kiirelt aru, et tahab midagi kätega ehitada ja tulemust päriselt näha. See viis ta TalTechi küberfüüsikalist süsteemitehnikat õppima.
Kui küsida Novellalt, miks peaks minema inseneeriat õppima, vastab ta: “Sest see on täiega lahe! Lihtsalt maailma asjadest õppida ja vahel end rumalana ka tunda – see pole üldse halb asi, see näitab, et sa õpid. See kõik on lihtsalt nii põnev!”
Novellal oli projekti näol oli tal äratundmine – kõik pakkus talle huvi. Autod, keskkonnahoid… kogu see krempel on talle oluline! Lisaks saab ta Solaride’i näol vajaliku praktika, mis täiendab teadmisi veelgi enam.
Victoria Gontar
Victoriat iseloomustab “võtan kätte ja teen ära suhtumine”. Õppides masinaehitust tundis ta, et tahab panna proovile oma erialased teadmised ja oskused ning ennäe imet – üks vajalik projekt jõudiski lävepakule! Tänaseks ongi ta kätte võtnud ja liitunud päikeseauto projektiga.
Tema jaoks on Solaride erakordne, siin luuakse ju Eesti mõistes ajalugu! Victoria ei suutnud sellest oma käsi eemal hoida. Hetkel töötab ta pedaalide kallal – et saaks ikka gaasi anda ja ületada finišijoon Austraalias!
Eriala valikul otsustas Victoria integreeritud tehnoloogia kasuks, kuna see on väga lai eriala, mis annab hea baasi ja ka võimaluse spetsialiseeruda hiljem ükskõik millisele huvipakkuvale inseneeria valdkonnale.
Viimasena, aga mitte hapupiimasena:
Viktoria Viil
Viktoria on kuldsete kätega naine, kes ei jäta midagi katkiseks – ka meie tulevast päikeseautot mitte! Ta on harinud end autotehnika alal, töötanud programmeerijana autotööstuses ning nüüd otsapidi jõudnud hoopis lennundusse. Transpordisektor on selle naise kirg!
Juba mõnda aega oli Viktoria tundnud, et tahaks töötada mehaanikuna, ent mõlgutas mõtteid, et tüdrukud ju ei tegele sellise meheliku alaga. Kui ta leidis Magnetic MRO ja Lennuakadeemia ühise projekti, mis koolitab välja õhusõiduki hooldustehnikuid, otsustas ta kandideerida ning tagasiside oli ainult positiivne!
Täna järgib Viktoria oma pikaajalist unistust, hoolimata, ühiskonna stereotüüpidest kas mingi ala on “mehelik” või “naiselik”. Sugu ei mängi tema jaoks karjäärivalikul rolli.
Möödunud aasta pani põntsu eelkõige lennundusele, mistõttu Viktoria ei tahtnud käed rüpes istuma jääda ning otsis endale uue põneva väljakutse Solaride’i näol.
Hetkel on Viktorial käsil ülesanne joonestada aku korpus, mis hoiaks akusid toruraami küljes tugevalt kinni ning tegemist on tal töö ja Solaride’iga rohkem kui küllalt. Ta on lausa käest-jalust seotud ning rahulikult istumisest ei saa enam rääkidagi.
Kiika blogisse ka järgmisel nädalal, et näha, mida põnevat solariderid on kirja pannud!
Autorist: Alice Veedla on Tartu Ülikooli ajakirjanduse- ja kommunikatsioonitudeng ning Solaride’i meeskonna liige, kes huvitub rohelisest eluviisist.