Eestis visatakse aastas ära umbes 164 miljoni euro eest toitu: 3 lihtsat retsepti, mis aitavad päästa toidu prügikastis maandumisest

Rimi peakokk Demo Kaev pakub välja kolm nutikat retsepti, mis aitavad päästa toidu ära viskamisest, valmivad lihtsalt ja on maitsvad ning tervislikud.Foto: Rimi

Viimase viie aasta jooksul on toidujäätmete kogus suurenenud terves toidu tarneahelas, alates põllumajandusest ning lõpetades kodudega. Keskkonnaministeeriumi tellitud uuringust selgub, et Eestis visatakse aastas ära ligikaudu 84 000 tonni toitu, rahasse ümberarvutatult teeb see hinnanguliselt ligikaudu 164 miljonit eurot aastas.

Toidu tootmiseks kulub väga palju ressurssi – energiat, vett, maad ja inimtööjõudu. Rahas teeb see kokku väga suure summa. Teadaolevalt visatakse kõige rohkem toitu ära just kodudes. Mida teha, et need nukralt suured numbrid kahanema hakkaksid?

Alustada saaks üsna väikestest asjadest – oma ostude paremini planeerimisest ning läbi mõtlemisest, kuidas eelmise päeva toidujääke järgmise päeva söögikorral ära kasutada. Rimi peakokk Demo Kaev pakub välja kolm nutikat retsepti, mis valmivad lihtsalt ja on maitsvad ning tervislikud.

Lemmik risoto

Sega eelmise päeva pidusöögist järele jäänud risotto sisse korralikus koguses parmesani või mõnda muud kõva juustu. Vormi sellest taignalaadsest massist ilusad lamedad koogikesed ja küpseta need ohtras õlis krõbedaks ja kuldpruuniks.

Lisandiks sobivad hästi praetud spargel, seened või siis värske õlikastmega suvine salat.

Risoto neljale

200 g risotoriisi

1 valge sibul

200 ml valget veini

soola ja pipart

120 g parmesani juustu

30 g õli 

50 g võid

1 sidrun

Vett

Valmistamine

Koori ja haki sibul väikesteks kuubikuteks (väldi mitmekordset hakkimist, sest nii muutub sibul mõrkjaks). Kuumuta potis õli ja pool võikogusest. Lisa sibul ja prae see klaasjaks, seejärel lisa riis ja kuumuta seni, kuni see on kergelt klaasjas.

Lisa valge vein, ning keeda kuni enamus sellest on aurustunud. Hakka osakaupa lisama vett ja kuumuta keskmisel kuumusel kuni riisi valmimiseni. Enne riisi täieliku valmimist lisa riivitud sidrunikoor (jälgi, et valget sisse ei läheks, see muudab risotto mõrkjaks). Maitesta soola ja pipraga, aga pea meeles, et juust annab samuti soolasust.

Kui riis on pehme lisa juust, sega korralikult läbi, nii et potti liigutades õõtsuks risotto nagu laine. Viimasena lisa teine pool võikogusest, see muudab risotto eriti kreemiseks. 

Fenkoli-spinati salat

Kõigil meil jääb mõni köögivili vahel külmkappi vedelema ning tihti satuvad need krimpsu kuivanuna prügi hulka. Demo Kaev pakub välja põneva koosluse, mis on väga maitsev ning ühtlasi tervislik.

Retsept neljale

300g fenkolit 

100g spinatit 

2 sidrunit

100 g õli

suhkrut ja soola

tilli

8 redist

Valmistamine

Viiluta fenkolist õhukesed 1–2 mm viilud, maitsesta need õli, suhkru, soola ja sidrunimahlaga. Sega tugevalt läbi (u 5 min) ja jäta seejärel marinaadiga 1–2 tunniks seisma.

Viiluta redised ja pane külma vette seisma, nii muutuvad need eriti krõmpsuvaks. Kui fenkol on marineerinud, aseta see kaussi ja lisa rediseviilud, spinatilehed ja haki peale veidi värsket tilli.

Maitsestamiseks sobib hästi fenkoli marinaad. Juurde võib soovi korral lisada kirsstomatit ja kurki. Salat sobib hästi suviste grilltoitude kõrvale, on nii kala kui lihaga väga hea. 

Lillkapsas ja brokoli marinaadis

Kui eelmise päeva aurutatud köögiviljast jäid välja lillkapsa ja brokoli varred, on need mõistlik marineerida ja kasutada ära mõnes suvises grillsalatis. 

Retsept

Lillkapsa varreosa

Brokoli varreosa

225 g suhkrut 

120 ml valge veini äädikat

400 ml vett

Valmistamine

Koori jämedam jalaosa koorimisnoaga ära ja lõika kõik umbes 3–4 mm paksusteks viiludeks. Pane potti valge veini äädikas, suhkur ja vesi. Lase marinaad keema tõusta ja kuumuta 1 min, et see klaasjaks ja läbipaistvaks muutuks.

Aseta brokoli ja lillkapsa viilud marinaadi sisse ja keeda kuni need on poolpehmed (kergelt krõmpsud). Võta marinaad tulelt ja kalla köögivili sõelale ning jäta jahtuma. Kõige parem on toit järgmisel päeval,  kui see on üleöö külmikus olnud. Sobib hästi erinevate õlikastmega salatite sisse.

Rimi on endale eesmärgiks seadnud vähendada toidukadu 2025. aastaks poole võrra. Abi loodetakse nii tehnoloogilistest lahendustest kui ka koostööst toidupangaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.