Ela säästlikumalt: kuidas erinevaid pakendeid taaskasutada?

Foto: Shutterstock.

Prügi tekib iga päevaga juurde ning kui seda õigesti ei töödelda, võib prügi sattuda loodusesse ning tekitada suurt kahju keskkonnale. Seepärast peab aina rohkem mõtlema taaskasutamisele. Toome välja ideed, kuidas panna käiku erinevad koju vedelema jäänud pakendid.  

Klaaspakendid uuele ringile 

Üks lihtsamaid asju, mida taaskasutusse võtta, on kindlasti klaaspudelid või -purgid. Klaasmaterjali saad kiirelt uueks ringiks ette valmistada – lihtsalt pese see läbi, eemalda sildid ja kasuta kas lillevaasi, küünlahoidja, muu dekoratsiooni või toiduainete hoiustajana. 

Näiteks sobivad klaasist küünla- või moosipurgid hästi väikesteks taimepottideks ning kitsama ehitusega pudelit võid kasutada kas lillevaasi või küünlahoidjana. Tegelikult saad kasutada läbi pestud klaaspakendit mistahes otstarbel seda teha soovid – lase enda kujutlusvõime lendu.  

Hea uudis on ka see, et klaaspudeleid ja -purke saab väga kaua taaskasutada. Need on üks keskkonnale säästlikumaid nõusid, mida kasutada, sest nende eluiga on näiteks võrreldes plastikpudelitega väga pikk.

Kasuta ära paber- ja pappmaterjalid

Kingakarbid, paberkotid ja muud papist pakendid on ideaalsed kas lastele meisterdamiseks, erinevate asjade hoiustamiseks või kaartide, dekoratsioonide ja kingipakkide valmistamiseks – valikuid on palju. 

Materjali eeliseks on kindlasti see, et saad seda vähese vaevaga kaunistada ja vastavalt maitsele või vajadusele ümber kujundada. Kui endal ideed otsa saavad, internetist lugematul hulgal eri võimalusi, kuidas kasutatud paber ja papp taas kasutusele võtta ja neist midagi kasulikku meisterdada. 

Plastikut ei pea tingimata panti viima 

Palju on räägitud plastiku mürgisest mõjust keskkonnale, kuid kipume unustama, et saame seda ka taas- ja korduskasutada. Kuigi ühekordsete plastpudelite taaskasutamine joomiseks ei ole turvaline sinu tervisele, saad teha sellest erinevaid näiteks nutikaid aia- ja köögitarbeid. 

Tee pudeli korgi sisse augud ja kasuta plastikpudelit kastekannuna või lõika see noaga horisontaalselt pooleks, täida mullaga ning istuta sinna taimi. Lisaks saab plastikpudelites või -karpides hoiustada erinevaid kosmeetikatooteid, majapidamistarbeid või teisi vidinaid.

Siinkohal tuleb pidada aga meeles, et kindlasti ei soovitata panna korduskasutuses olevasse plastikusse toiduaineid ega kasutada seda söömiseks või joomiseks.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.