Targa tarbija blogi

Kas teadsid, et bambusjahu sisaldavaid plastist toidunõud on tervisele kahjulikud?

Kauplused ei tohi enam müüa bambusjahu sisaldavaid plastesemeid, mis on mõeldud toiduga kokkupuutumiseks. Seetõttu tuleks hoolikalt läbi mõelda ka kodus veel alles olevate bambusnõude kasutamine.Foto: Shutterstock

Kauplused ei tohi enam müüa bambusjahu sisaldavaid plastesemeid, mis on mõeldud toiduga kokkupuutumiseks. Seetõttu tuleks hoolikalt läbi mõelda ka kodus veel alles olevate bambusnõude kasutamine.

Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Katrin Jõgi sõnul peavad plastist müüdavad toidunõud vastama nõuetele eelkõige seepärast, et igast toiduga kokku puutuvast esemest eritub materjali koostisosi. Jõgi viitas, et eristada tuleb bambusest ja bambusjahust ning plasti segust valmistatud toidunõusid. Bambusjahu sisaldavast plastist võib toitu erituda tervisele ohtlike koostisosi ja see on otsene oht tervisele.

Praegu ei ole bambusjahu kasutamiseks Euroopa Liidus luba taotletud, mistõttu ei tohi seda koostisosana toiduga kokkupuutuvates nõudes kasutada. Jõgi kirjeldas, et viimase kolme aasta jooksul on bambus-melamiin toodetega seoses esitatud Euroopa Liidus umbes 70 ohuteadet läbi toidu ja sööda kiirhoiatussüsteemi (RASFF). Laboratoorselt on kinnitatud melamiini või formaldehüüdi migratsiooni piirnormide ulatuslikud ületused. Melamiini seostatakse neerukahjustustega ning formaldehüüdile on omistatud kantserogeenne toime.

Paraku ei ole ilma laboratoorsete analüüsideta võimalik eristada, kas bambust sisaldavad tooted on ohtlikud või mitte. Ohu vältimiseks soovitab amet järgmist.

  1. Ära kasuta bambusjahust nõusid kuuma toidu serveerimiseks.
  2. Ära kasuta bambusjhau sisaldavadi toidubõusid mikrolaineahjus.
  3. Ära kasuta bambusjahust toidunõusid lastele toidu serveerimiseks.
  4. Lõpeta nende kasutamine toidunõuna, kui pind on muutunud kriimuliseks.

Rohkem infot leiab Põllumajandus- ja toiduameti kodulehelt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.