Kes nüüd üle soolas? Üks lihtne põhjus, miks ostupaanika on täielik lollus!

Kriisivarud võiksid kodus olemas olla kõigil, aga mõistuse piires.Foto: Shutterstock

Viimastel nädalatel on toidupoed hädas klientidega, kes ostavad massiliselt kokku soola, tatart, nisu ja rapsiõli kartuses, et üsna pea kaovad need kaubad Ukraina sõja tõttu Eesti poelettidelt sootuks ära.

Nii mõnigi kauplus on sunnitud seetõttu müüki piirama, aga Rimi kinnitab klientidele, et otsa midagi ei saa ja pakkide viisi soola pole mõtet koju seisma osta.

Tühjad letid on illusioon

Kui viimastel nädalatel on tulnud soola üle linna toidupoodidest tikutulega otsida, siis tegelikult ei ole selle põhjus mitte takerdunud tarne või peatatud lepingud, vaid see, et inimesed on hakanud korraga rohkem ostma.

“Jaeketid tellivad kaupa vastavalt tarbimisharjumustele,” rääkis Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats. “See tähendab, et kui tarbimine järsku muutub, tekibki olukord, mil hommikul riiulile laotud kaup on õhtuks täiesti otsas.”

Sellest hoolimata ei hakka Rimi ühegi tootegrupi müüki piirama, sest kaup tegelikult otsa ei saa ja ostuhullus ei kesta igavesti. “Eks kui tarbija näeb, et kaupa tuleb stabiilselt juurde, kaob vajadus seda koju seisma osta ja olukord laheneb,” arvas Bats. 

Sool ei kao kuhugi

Bats paneb inimestele südamele, et muretsemiseks pole põhjust: hankijad saavad hakkama ja ükski tootegrupp lettidelt ära ei kao. “Soolahankeid oli meil sortimendis 24 ja sõja puhkedes kadus kolm Vene ja Valgevene toodet, aga neile leiab asendused ja 21 sorti on ju endiselt alles,” rääkis Bats.

Küll aga annavad ajutiselt tühjad letid võimaluse inimeste paanikat ära kasutada, et äri teha. Juba on sotsiaalmeedias näha mitmeid “edasimüüjaid”, kes on ostnud kokku soola, et seda murelikele tarbijatele kallima hinnaga edasi müüa.

Ostuhullus kergitab hinda

Turumajanduses on ikka nii, et mida suurem on nõudlus, seda suuremat tasu hankija toote eest küsib. See tähendab, et mida rohkem ostetakse korraga kokku soola, kuivaineid ja muud, seda suuremaks kerkib nende toodete hind.

“Seda on juba näha, et kui otsime Vene ja Valgevene toodetele alternatiive, siis muutuvad hinnapakkumised iga päev,” kinnitas Bats. “Suur nõudlus viib aga hinnad lakke ja lõpuks kannatab tarbija.”

Kriisivarud, mitte paanikaostud

Ootamatute olukordadega toime tulemiseks peaks kindlasti hoolitsema selle eest, et kodus oleks olemas kõik vajalikud varud ja abivahendid. See aga ei tähenda, et kappi peaks varuma 20 pakki soola, tatart või rapsiõli.

Koju võiks varuda kuivaineid, konserve, pähkleid, maiustusi, joogivett ja vajadusel lemmikloomatoitu, aga ka esmaabivahendeid, ravimeid ja hügieenitarbeid. Arvestada tuleks ühe nädala toidu- ja joogivaruga.

Olemas võiks olla ka tikud, küünlad, priimus või matkapliit, raadio, patareid, akupank ja taskulamp ning veidike sularaha ja vajadusel kütust. Rohkem infot koduste kriisivarude kohta leiab siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.