Rimi tõi esimesed omamärgitooted turule 23 aastat tagasi. Toona väheste seas märgatud kaupluseketi oma kaup läbib nüüdseks tihedamad kvaliteedinõuded kui kõrval olevad bränditooted, üllatades samas oluliselt soodsama hinnaga.
“Kaks viimast aastat on olnud omamärgitoodete jaoks väga olulised. Kogesime suurt klientide nõudlust, mis oli tingitud majapidamiste kasvavatest kulutustest. Kliendid soovisid üha enam madala hinnaga tooteid ja siin saime pakkuda kohe vastuse,” ütleb Rimi Eesti ostujuht Marilin Jürisson
2000. aastal, kui omamärgitooted Rimi lettidele tulid, oli Baltikumis tegemist uue kontseptsiooniga. Jürissoni sõnul seisti silmitsi ka klientide usaldusprobleemiga, kuna ei teatud tootmise tagamaad ja eeldati, et kõige odavam tundmatu toode on ilmselt ka kõige kehvem.
Toona oli valik ka üsna väike, piirdudes peamiselt põhitoiduainete ning tarbekaubaga. Nüüd hõlmavad omamärgitooted laia ampluaa alates toiduainetest kuni rõivaste ja mahetoodeteni välja. “Alustasime värskete toidukaupadega, nüüd on Rimi ja ICA omamärgitooteid kõikides kategooriates – leiab vajalikku toidust kuni tekkide, patjade ja isegi dekoratiivsete jõulupuudeni,” räägib Rimi ostujuht.
Algusest peale on Rimi oma toodete valikus keskendutud värskele, nagu piima- ja lihatooted ning värsked puu- ja juurviljad, kuid samal ajal on ka lai valik teraviljatooteid ja pastasid ning külmutatud toiduaineid.
Mähkmetest makaronideni – 35 Rimi brändi
“Meil on Rimis ainult üks eesmärk – pakkuda kliendile kõike vajalikku parima kvaliteedi ja hinnaga, olla kodupood, mida usaldatakse aastaid,” ütleb Jürisson ja jätkab: “Omamärgitooteid on täna enamikus kategooriates, kokku 35 Rimi kaubamärki.”
Ostujuhi sõnul küsitakse ka taimsete toodete kohta ja neid ostetakse aina enam, siiski on see veel endiselt nišš. Küll aga leidub Rimi emafirma ICA sarjas mitmeid taimseid tooteid ja Rimi Free From sarjas gluteeni- ja laktoosivabasid tooteid.
Rimi tootevalikus on piimatooted, puu- ja köögiviljad, hommikusöögihelbed, kvaliteetne ja ohutu värske liha ning palju muud. Klientide seas populaarsemad tootesarjad on:
Rimi Smart – sellesse sarja kuuluvad eriti soodsa hinnaga tooted praktiliselt kõigist toidu- ja esmatarbekaupade kategooriatest: piima-, liha- ja teraviljatooted, praadimisõli, sool, suhkur, hapukurgid, moosid jne.
Rimi Planet on eksootiliste toitude päralt, siit leiab näiteks jasmiiniriisi, takotaskud, salsakastme, jalapeno, sushiriisi.
Rimi Greatlife sisaldab kiudainerikkaid täisteratooteid, milles on vähem rasvu-suhkrut-soola, neis pole ka hüdrogeenitud rasvu ega sünteetilisi toidulisandeid, nagu magustajad või maitse- ja lõhnaparandajad.
Rimi Free From on oluline tootesari neile, kellel on gluteeni- või laktoositalumatus. Siin on gluteenivabad leiva- ja koogijahud, laktoosivaba juust, hapukoor ja jogurt.
Selection by Rimi on gurmaani assortii, kust leiab delikatesse ja maitseelamusi: oliivid, eksta hõrgud tomatid, pesto, Norra lõhe, sarapuupähkli florentiinid, parmesani juust.
ICA on koostöös Rimi emafirmaga valmistatud Rootsi tootesari. Valikus on gluteenivabu pastatooteid, vegantooteid, nagu taimne piimajook, tofu või pastakaste, ka kosmeetikat ning kodule ja lemmikloomale vajalikku.
I Love ICA on Rimi Rootsi emafirma mahetoodete sari. Siit leiab värsket köögivilja, nagu kirsstomateid, kurke, avokaadosid, sidruneid ja sibulaid, aga ka kakaod ja kohvi, teevaliku, maitseaineid, maitsetaimi ja õlisid, beebipüreesid, siirupeid, konserve.
Tänaseks on Rimil Eestis müügil kokku ligi 5000 omamärgitoodet peaaegu kõigis kategooriates, alates toidu- ja hügieenitoodetest kuni lemmikloomatoitudeni. Omamärgitoodete sortiment laieneb pidevalt, näiteks ainuüksi 2023. aastal lisandus Baltikumis umbes 300 toodet.
Kõrged kriteeriumid, soodsad hinnad
Omamärgitoodetel on kindlad kriteeriumid, mis tuleb täita iga toote puhul. Esimene ja kõige olulisem tingimus on, et koostööd tehakse ainult tunnustatud sertifikaatidega või Rimi poolt auditeeritud tarnijatega.
“Omamärgitoodete tootjaid valime pikalt ja hoolikalt. Kõiki tooteid kontrollitakse ja proovitakse mitmekordsel degusteerimisel. Puuviljad, köögiviljad, teraviljad, seened ja muud toorained on korjatud nende looduslikest kasvukohtadest kõrghooajal, mil need on kõige värskemad, maitsvamad ja vitamiinidest tulvil,” tutvustab Rimi ostujuht.
Soodsad hinnad tulenevad tema sõnul sellest, et puuduvad suured turunduskulud ja ka logistikakulud koondatakse kokku teiste toodetega. “Me reklaamime neid tooteid kliendilehes, aga suured kampaaniad tee ääres seisvate plakatite, ajalehtede esikülgede, tele- ja raadioreklaamidega jäävad ära. Turundus on väga suur kulu ning me saame oma kauba puhul seda efektiivselt optimeerida hoopis oma kanalitesse.”
Omamärgitooted seisavad inimõiguste ja puhta keskkonna eest
Vajadus sertifitseeritud toorainega omamärgitoodete järele tekkis klientide ja ka oma töötajate oskusest seda küsida. “Sertifikaadid, mis tõendavad toote päritolu, keskkonnasõbralikku tootmist või kasvatamist, vastutustundlikku juhtimist ja töötajate õiglast kohtlemist on tõhusad viisid tarneahelate riskide vähendamiseks. Sedasi saame anda ka oma panuse ÜRO säästva arengu eesmärkide saavutamisele,” ütleb Marilin Jürisson.
Turu suundumusest lähtuvalt on Rimi omamärgitoodetel käimas üleminek taaskasutatavale plastile, toodetes on vähendatud rasva, suhkru ja soola sisaldust ning palmiõli on vahetatud jätkusuutliku palmiõli vastu. Eelmisel aastal sai Rimi esimese jaemüüjana Baltikumis ülemaailmselt tunnustatud MSC/ASC CoC sertifikaadi, mis kinnitab, et müüakse ainult jätkusuutlikult püütud mereande. Sel aastal lisandus ka kõrgeim toiduohutuse sertifikaat BRCGS.
2027. aastast on jätkusuutlikkuse sertifikaadid kohustuslikud kõikidele Rimi omamärgitoodetele, mille koostises on vähemalt 5% kohvi, teed või kakaod, 50% ulatuses kala ja karbid (näiteks puljongid, toidulisandid, lemmikloomatoidud) ja 100% puuvillased tooted, soja ja palmiõli.
Just niisuguste koostisosade päritolu kontrollimine on ülioluline ja tuleb veenduda, et tootmine või kasvatamine ei ole seotud keskkonnaohtudega, nagu metsaraie, suur energia- või veetarbimine, pestitsiidide kasutamine, ülepüük ja mereelupaikade hävitamine, ega halbade töötingimustega, nagu orjatöö, lapstöö, inimõiguste rikkumine ja kehvad palgad.