Targa tarbija blogi

Mida täna süüa teha? Virtuaalne kokk pakub valitud koostisosadega retsepte ning aitab säästa toitu

Rakendus "Tühjenda oma külmik," on loodud aitamaks vähendada toidujäätmete hulka seal, kus probleem kõige suurem – meie kodudes.Foto: Rimi

Rimist on saanud maailma esimene toiduainete jaemüüja, mis käivitab tehisintellektil  töötava rakenduse “Tühjenda oma külmik,” et aidata vähendada toidujäätmete hulka seal, kus probleem kõige suurem – meie kodudes.

Lahendus on lihtne ja mugav – klient sisestab oma köögis leiduvad toiduained või toidujäägid Rimi kodulehel asuvasse rakendusse ning virtuaalne kokk pakub tervislikke ja kvaliteetseid retsepte, mis sisaldavad valitud koostisosi. 

Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats ütleb, et kasutades rakendust “Tühjenda oma külmik”, saab vaid mõne klikiga olemasolevatest toiduainetest, mis muidu läheks prügikasti või tublimatel komposti,  kokata hoopis tervislikke roogi. 

Toidujäätmed on suur probleem

Toidujäätmed on endiselt suur probleem. Keskkonnaministeeriumi tellitud uuring näitab, et toidujäätmetest poole ehk ligikaudu 84 000 tonni moodustab raisku läinud toit. Eestis on raistatud toidu väärtus kokku hinnanguliselt 164 miljonit eurot aastas.

“Leidsime koos partneritega viisi, kuidas aidata klientidel teha väikseid samme mitte ainult selle probleemi lahendamiseks, vaid ka tervislikuma toitumise propageerimiseks,” sõnab Bats, kelle sõnul on toidukao vähendamine ja tervislike alternatiivide pakkumine Rimi jaoks väga olulised teemad ning uuenduslike digitaalsete tööriistade abil saab seda teha lihtsamalt kui kunagi varem.

Rimi viib projekti ellu koostöös Taani idufirmaga Plant Jammer, mis koos kogenud kokkadega on koolitanud tehisintellekti pakkuma tervislikke ja kvaliteetseid toiduretsepte kodus leiduvatest koostisosadest.

Mõeldud on ka taimetoitudele

Tööriista kasutajatel on katsetamiseks lugematu arv retsepte, sealhulgas wokid, supid, pitsad, pastaroad, salatid, takod, risotod, quiche’id, hautised, vormiroad ja palju muud, sealhulgas vegan- ja taimetoidud.

Plant Jammeri asutaja ja tegevdirektor Michael Haase kinnitab, et nad ei püüa leida lihtsalt vastust ühele korduma kippuvale küsimusele “Mida me täna sööme?”

“Meie eesmärk on julgustada inimesi sööma tervislikumalt, viskama vähem toitu ära ja laiendama oma toiduvalikut,” selgitab ta ning viitab, et Plant Jammer asutati pärast mõistmist, et 80% inimestest valmistab igal aastal sama kümmet retsepti nagu nad harjunud on. “Meil ​​on väga hea meel, et Rimist on saanud esimene jaekett, kes kasutab meie platvormi,” ütleb Haase.

Rimi uue rakenduse “Tühjenda oma külmik” beetaversioon on kõigile tasuta kasutamiseks ja selle leiab Rimi kodulehelt siit.

Plant Jammer on 2016. aastal asutatud ettevõte, mille eesmärk on aidata vähendada toiduraiskamist. Rimi lahenduse aluseks olevat samanimelist rakendust kasutab üle maailma enam kui 200 000 inimest. Eelmisel aastal investeerisid suurettevõtted nagu Miele ja Dr Oetker Taani idufirmasse 4 miljonit eurot.

Rimi Eesti Food AS kauplused kuuluvad Rootsi kapitalil põhineva Rimi Baltic AB kaupluste hulka, mille ainuomanikuks on ICA Gruppen AB. Rimi tugevuseks on tervislik kaubavalik, kvaliteetsed puuviljad ning mitmekesine omatoodete sortiment. Kokku on Rimi Baltic AB-l kolmes Balti riigis 276 kauplust, sealhulgas 87 hüpermarketit (neist 17 Eestis), 68 supermarketit (neist 21 Eestis), Rimi minisid 100 (neist 44 Eestis), ekspress Rimisid 20 (neist 3 Eestis) ning 1 odavmüügikauplus Lätis. Rimi pakub Eestis tööd ligi 2700 inimesele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.