Neli nippi, kuidas pühade ajal kodu ehtimisega mitte puusse panna

Foto: Shutterstock

Pimedat ja külma talveaega on kõige parem vastu võtta rõõmsas ja valgusküllases kodus. Detsember on ikkagi jõulukuu ja miks mitte hakata sel aastal kodu ehtimisega varem peale? Selleks tuleb aegsasti üle vaadata, millised ehted on eelmistest aastatest juba olemas ja milliseid oleks sel hooajal juurde tarvis.

Mida valgusketiga peale hakata?

Esimese asjana tasub endale koju tuua üks korralik LED-tuledega valguskett, mis annab kodule soojust ja sära. Eriti vinge variant on vilkuvate režiimidega valguskett. Selleks, et vilkuvad tulukesed silme eest päris kirjuks ei võtaks, võiks eelistada pigem ühevärvilist ja soojades toonides ketti. Ehk, kui kodus on juba jõulutuled olemas, aga tahaks sel hooajal lisa muretseda, siis tasub ostukorvi poetada samades toonides valgustid. 

Tuppa sobivad valgusketid imehästi kardinapuudele või raamaturiiulitele. Säravate tuledega sobivad hästi kokku näiteks üks värviline paberist või papist jõulutäht või latern.

Valgusketid võib kinnitada katusealuse külge või põimida tuledega kaunistatud vanik ümber rõdupiirde. Või riputada see hoopis akna kohale. Tuled näevad efektsed välja ka puudel ja põõsastel, mis raagus ja pimedal ajal muidu eriti välja ei paistagi. 

Meisterda endale ise jõulupärg

Pärjad välisuksel on meil veel suhteliselt uus traditsioon, aga poelettide kirju valiku põhjal võib olla üsna kindel, et Eesti inimestele need meeldivad. Pärg rõõmustab ju lisaks koduomanikule ka ülejäänud naabruskonda. 

Et kõik kaunistused ei tuleks koju otse poelettidelt, võib pärja hoopis ise meisterdada. See ei ole sugugi raske ja internetist leiab selleks nii kursuseid, juhiseid kui ka õpetusvideoid. Vaja läheb vaid metallist pärjaalust ja metsast või pargist korjatud kuuse-, männi- või kadakaoksi. Pärjale võib lisada käbisid, jõuluehteid, sädelust, värvilisi linte või näiteks kellukesi. 

Kuidas mitte jõulupuu ehtimisega mööda panna? 

Ehitud jõulupuu on pühade ajal iga kodu kroon ja uhkus. Esimese asjana läheb puule valguskett, mis toob kuulikesed ja ornamendid ilusti esile. Kuusele sobivad paremini patareidega jõulutuled, et ei tekiks probleeme pistiku leidmise või juhtmemajandusega. Kui tuled on paigas, võib alustada ehtimisega.

Kuuse ehtimisel on variante ja mänguruumi palju, aga lähtepunktiks ja inspiratsiooniallikaks võiks ehete valimisel olla ikkagi kodune värvipalett. Vali oma interjöörist mõned põhivärvid välja ja lisa neile paar heledamat, sädelevat või metalset tooni juurde. Kui värvid on kenasti paigas, ei pea kartma erinevaid tekstuure, materjale ja kujusid ning oma ehete valikut võib tasapisi täiendada igal aastal.

Viimase asjana kata jõulupuu alus dekoratiivsete patjade või pleediga või kui jõulukingid on juba pakitud ja valmis, võib need varakult kuuse alla ootama sättida. 

Tähistamine käib kõhu kaudu

Iga korraliku tähistamise juurde kuuluvad mõnusad jõulutoidud, küpsetamine ja soojad joogid. Kui korraldad jõuluõhtu või plaanid lihtsalt küpsetada perega koos piparkooke, siis võiks olla kaunistatud ka söögituba, köök ja söögilaud. See ei nõua erilist pingutust, sest laua ehtimisel valitakse värvid samamoodi – koduse värvipaleti järgi.

Kindlasti jälgi, et sa ei läheks laua kaunistamisega liiale – vali välja maksimaalselt kolm värvi ja jäta ruumi sööginõudele ja külalistele. Jõululaua kaunistused on näiteks laudlina või linik, küünlajalad või isetehtud nimekaardid, millele võib kirjutada igale külalisele erilise tervituse.

Laua keskele sobib hästi näiteks kuuse- või männiokstest kokku pandud kimp, millele võib lisada käbisid, jõulutulesid või kuldseid või hõbedasi elemente. Hea nipp, mida meeles pidada: jõulusöögid jätke kööki või mõnele muule pinnale, sest nii jääb pidulauale rohkem ruumi ja kellelgi ei hakka laua taga kitsas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.