Rimi Tartu kaupluste külastajad saavad aprillist alates kasutada Luksemburgi start-upi loodud rakendust Food4All, mis aitab leida Rimi kauplustest kõik allahinnatud kaubad, mis veel kehtivad, kuid peatselt aeguma hakkavad.
Kui Tartus elav Sandra Kaldasaun rakendusest kuulis, tundus selle kasutusele võtmine talle kohe väärt mõte. “Mõnel õhtul, kui poodi jõuan, on pakkumistest tõesti järel ainult hulk torte, aga teen siis oma plaanid lihtsalt kiiresti ümber,” naerab Sandra, kuid lisab, et see ei ole takistanud tal siiski rakendust ikka edasi kasutada.
Mõistlik eelarve ja vähem raiskamist
Sandra selgitab oma otsust öeldes, et ta on alati üritanud teha süüa mõistliku eelarve piires ja tekitada ka võimalikult vähe toidujäätmeid. Seega tundus tore mõte proovida rakendust, mis näitab ära sooduspakkumised poes ning juhatab, mis hakkab riknema.
Ta lisab, et oli juba enne äpi kasutamistki see, kes märkas poes nii-öelda tänase kuupäevaga asju ja ei peljanud neid ostukorvi pista. “Mõtlesin ikka, et suurem osa ostjad sellist kraami ei soeta, aga mina võin selle ju kohe täna ära süüa ja natuke toitu on nii jälle prügikasti viskamisest säästetud,” avaldab Sandra.
Toidu päästmisega sammukese edasi astumiseks tundus Food4All põnev asi ja nii see telefoni laetud saigi. Äpis Sandra kinnitusel midagi keerulist ei ole ja juhendisse selle kasutamiseks süvenema ei pea.
Plaanid saab alati ümber teha
Rakenduses saab Sandra sõnul ära märkida ka isiklikud lemmikud, mille pakkumise alguse kohta teated telefoni tulevad. Alguses Sandra seda võimalust ka kasutas, kuid siis loobus.
Uued sooduspakkumisi lisatakse Sandra sõnul üldiselt kella 12 paiku päeval, kuid tema töögraafik on praegu selline, et poodi pääseb enamasti alles õhtul pärast tööd. See tähendab, et ajaks, kui ta kauplusesse jõuab, on paljud asjad sageli juba otsas ning päeval tehtud plaanid tuleb maha matta.
Rakendust kasutab Sandra aga vaatamata sellele. Ta on lihtsalt õppinud, et kindlaid menüüplaane ei maksa päeval liiga suure hooga teha. Seega avab ta äpi alles siis, kui on jõudnud Rimisse kohale. Vaatab, mida parasjagu pakutakse, mis lettidele järele on jäänud ja nuputab jooksvalt, mida selle hulgast söögiks kombineerida.
Üsna palju tuleb tema sõnul ette seda, et õhtul on plaanis sõpradega istumine, mille jaoks on olnud kavas osta näiteks krõpse ja viinamarju, aga poes selgub, et pakkumises on hoopis kook või saiakesed. “Siis mõtlen ikka, et aga miks mitte ja panen korvi hoopis need,” kirjeldab ta.
Hea emotsioon ja lisaväärtusena ka kokkuhoid
Sandra kinnitab, et äpi abiga toidu päästmine annab hea emotsiooni – oled andnud oma panuse sellesse, et päästa killukest maailmast. Ja lisaväärtusena on säästetud ka pisuke hulk raha.
“Pidasin juba varemgi pilku peal erinevate poodide kliendilehtedel ja sooduspakkumistel ning planeerin oste selle põhjal,” viitab Sandra, et säästa püüdis ta juba enne Food4Alli kasutama hakkamist. Ta nendib, et seetõttu ei ole rakendus toonud tohutut säästu, kuid pisut siiski.
Sandra toob välja, et rakendusest ei leia praktiliselt kunagi näiteks kuivained. Napib ehk ka puuvilju ja muud värsket kraami. Teisalt on väga meeldiv see, et äpp pakub lisaks lihakraamile tihti välja soodsaid oste ka veganitele. Sandra ise küll sööb liha, kuid üritab hoida toidulaua mitmekesise ja tervisliku ning päris iga päev liha ei soovi. Just seetõttu on selline valik rõõmustav.
Ta soovitab ka, et eriti hea on rakendust kasutada neil, kel graafik võimaldab poest läbi hüpata päevasel ajal. Seda seepärast, et pakkumised tulevad enamasti umbes kella 12 paiku. “Näiteks tudengitele ideaalne – loengute vahel on ülihea käia kiirelt poes, viia õhtune toidukraam koju ja siis tagasi ülikooli lipata,” põhjendab Sandra.
“Päris suure pere nädalamenüüd Food4Alli abiga ei planeeri, kuid nii-öelda põhja selleks saab paika küll,” võtab Sandra kokku oma kogemuse.
Kuidas see töötab?
Food4All äpist näeb reaalajas infot selle kohta, millised kaubad hakkavad peagi aeguma ning on poes parasjagu allahinnatud või pakkumisel. Klient saab ära märkida oma lemmiktooted ja saada nutiseadmesse teavitusi, kui need peaksid olema allahinnatud.
Äpist leiab laia valiku videoretsepte, nippe ja soovitusi, kuidas muuta oma toidulaud võimalikult keskkonnasõbralikuks ja tervislikuks ning säästa sealjuures raha. Samuti saab klient jälgida oma valikute mõju keskkonnale ning rahakotile.
Iga äpi alla laadinud kliendi kohta istutatakse maailma juurde üks puu. Ainuüksi 2021. aasta jooksul istutati tänu äpile 44 000 puud.