Nutikad nipid piknikupidajale: randa või parki ei pea tingimata prügihunnikut maha jätma

Piknikule minnes, saab pisut planeerides prügi kogust oluliselt vähendada, sest kõige parem on ju see prügi, mis jääb üldse tekkimata.Shutterstock

Suvi on aeg, mil tahaks vabas õhus süüa ja rannas või metsas piknikku pidada. Paraku kaasneb selle tegevusega sageli rohkelt prügi – pakendid, ühekordsed nõud jne. Ühes aastas tekitab keskmine eestlane pea 300 kg prügi. Kuidas olla temast parem? Siin on mõned nipid, mida väljas süües saad ära teha, et prügi oleks vähem.

Prognoos, et kui tarbime sama hooga edasi kui praegu, ujub aastal 2050 maailmameres prügi sama palju kui kalu, mõjub õõvastavalt. See paneb mõtlema, et ehk saab igaüks meist midagigi ära teha selleks, et nõnda ei läheks. Piknikule minnes, saab pisut planeerides prügi kogust oluliselt vähendada, sest kõige parem on ju see prügi, mis jääb tekkimata.

Ehtsad nõud on paremad

Piknikule minnes kulub ära üks mahukas punutud korv või piknukukohver. See lisab väljasõidule elegantsi ja võimaldab kaasa võtta ehtsaid nõusid. Need mõjuvad vabas õhus väga šikilt. Joogi võib plastikpudeli asemel kaasa võtta taaskasutatavas klaasist pudelis või hoopis moodsas retrotermoses, mida leiab igast taaskasutuspoest. Ka stiilseid nõusid leiab teise ringi poest vaid mõnekümne sendiga.

Korduvkasutatavad pandinõud on uus trend

Kui kavatsed piknikutoidu mõnest söögikohast kaasa osta, siis vali kindlasti selline, kus kasutatakse korduskasutatavaid pandinõusid. Eestis on juba päris mitu sellist teenusepakkujat, nagu näiteks Ringo, Ringkarp, Panditops jt, kelle kodulehtedel on nendega koostööd tegevad toitlustuskohad kenasti kirjas. Nii saad nõud pärast tagastada ja prügi jääb tekitamata.

Eelista alati kraanivett

Pudeli tootmine ja transportimine on suur energiakulu ja sellest saab pärast tühjaks joomist kiiresti prügi. Kraanivesi on 2000 korda energiasäästlikum variant, seetõttu võta piknikule kaasa kraanivesi ja restoranis palu endale alati kraanivett. Kui mõnes kohas kraanivee pakkumisest keeldutakse, võiks valida mõne teise restorani või kohviku, kus keskkonnahoidu rohkem väärtustatakse.

Paki kaasa paras ports toitu

Enne piknikule minekut arvesta osalejate hulgaga ja kalkuleeri, kui palju toitu on mõistlik kaasa võtta. Siis ei teki ülejääke, mis tuleks ära visata. Toit paki kindlasti korduvkasutatavasse karpidesse, milles hiljem saab siiski üle jäänud toidu koju tagasi viia. 

Riidest taskurätt taas au sisse

Väljasõidule ei pea ilmtingimata paberist salvrätikuid ja majapidamispaberit kaasa võtma. Selle asemel kasuta riidest käterätikuid või hoopis retrohõngulisi lapsepõlvest tuttavaid riidest taskurätte. Tekstiilid saab pärast hõlpsasti puhtaks pesta ja uuesti kasutada.

Prügi sorteerimise jaoks võiksid igaks juhuks piknikule paar kotti kaasa võtta juhuks, kui siiski mingit prügi tekib.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.