Oma toidukarbiga poodi: mida tähele panna ja miks võib see olla ohtlik?

Rimi tegi juba 2018. aastal esimese katsetuse, kus klientidele anti võimalus osta valmistoitu oma karpi.Foto: Shutterstock

Kliima soojenemine ei tule enam kellelegi üllatusena ning keskkonna säästmine peaks olema kõigi mure. Et meie lapsed päriksid elamisväärse maailma, tuleb kõigil anda oma panus, muuta seniseid mõtteviise ning leida lahendusi, kuidas keskkonda hoida.

Rimi on astunud mitmeid samme, et harida tarbijat ja muuta kauplusi keskkonnasõbralikumaks. Juba aastaid on töötatud näiteks selle kallal, et kliendid saaksid tulla kauplusesse oma toidukarbiga. Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats kõneles, miks on see kasulik ja millele isikliku karbiga poodi tulles tähelepanu pöörata. 

Tarbime vähem plastikut

Valmistoidu ostmine oma pakendisse annab võimaluse elada keskkonnasäästlikumalt ja tarbida vähem plastikut. Rimi tegi juba kolm aastat tagasi esimese katsetuse, kus klientidele anti võimalus osta valmistoitu oma karpi. See oli edukas ettevõtmine ning tänaseni on töötatud edasi selle nimel, et võimalus oleks kliendile lihtne ja mugav, aga ka ohutu. 

“Oleme selleks pikalt ette valmistanud, et kliendid saaksid toitu osta oma kaasavõetud karpi,” sõnas Bats. Ta täpsustas, et räägitud on nii veterinaar- ja toiduameti kui ka tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametiga. Vajaliku ettevalmistuse on saanud ka Rimi müüjad. 

“Loodan, et aitame vähendada keskkonda kurnavat plastikogust ning nakatame eeskujuga ka teisi jaekauplusi,” sõnas Bats. 

Olulisel kohal on ohutus- ja puhtusnõuded

Oluline on teada, et kui kasutad poest toidu ostmiseks enda karpi, pead ise tagama, et see oleks puhas. See on tähtis nii enda kui ka teiste ohutuse tagamiseks.

“Oletame, et klient tuleb poodi ja ei ole enda anumat puhtaks pesnud. Ta võtab kulbi, millega näiteks kartuliputru anumasse tõsta, ning tahes tahtmata puutub kulp kliendi anumaga kokku,” selgitas Bats. 

Nii võivad sattuda toitu erinevad pisikud ning just seetõttu on oluline tulla kauplusesse hoolikalt pestud anumaga. Rimi kvaliteedijuht Algis Murumaa lisas, et pesemisel tuleks panna tähele karbi kuju ning puhastada korralikult ka kõik anuma nurgad. 

Jälgi toidukarbi märgistusi

Teine asi, millele klient võib-olla mõelda ei oska, on see, et kasutataks õiget karpi. “Kõik karbid ei ole mõeldud näiteks sooja toidu pakendamiseks ning võivad hakata eritama kemikaale,” märkis Bats ja lisas, et vale karbi kasutamine on pikas perspektiivis tervisele kahjulik.

Seda viga saab aga üsna lihtsalt vältida – jälgi karbil olevaid märgistusi: kui karp sobib sooja toidu pakendamiseks, siis tohib sinna panna ka külma toitu. 

Meelespea enda karbiga toidu kaasa ostjale

  • Oma taaraga (karp, purk) saab osta kaasa nii külmleti, salatibaari kui sooja buffee toite. 
  • Teenindusega letist (kus teenindaja tõstab toidu karpi) toitu kaasa ostes arvestatakse taara kaal eelnevalt maha ning siis tõstetakse toit karpi.
  • Iseteeninduse letist ostes, kus klient ise tõstab toidu karpi ja kassas kaalutakse peab klient sellega arvestama, karbi kaal arvutatakse hinna sisse. 
  • Kõikides kauplustes on vastavad täpsustavad sildid salati- ja soojatoidu lettides ka väljas.
  • Oma taaraga ostmisel pea silmas, et kasutaksid alati puhast anumat, et sellesse ostetud toit ei põhjustaks sulle ega teistele terviserikkeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.